israhaber.com: İsrail, Mescid-i Aksa'yı kuşatma altına aldı.. Kudüslüleri ve lidelerini bir bir tutukluyor..

00:20 İsrailli liderler, Şeyh Raid Salah'ı hedef tahtasına oturttular. İsrailli liderler, birbiri ardına kışkırtıcı açıklamalarda bulunuyorlar.

Mescid-i Aksa üzerindeki çirkin emellerinin gerçekleşmesinin önünde büyük bir engel olarak gördükleri Şeyh Raid Salah'ın sürgün edilmesi isteniyor.

İsrailli milletvekili Michael Ben-Ari, Şeyh Raid Salah'ın tutuklanmasını fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek Lübnan'a sürgün edilmesini istedi.

Çarşamba günü bazı İsrailli liderler de Şeyh Salah'ın ya Gazze'ye sürgün edilmesini ya da hapse atılmasını istemişlerdi.

Kudüs'ten 30 gün uzaklaştırılan Şeyh Raid Salah'ın, 30 gün süresince nerede ikamet edeceği henüz bilinmiyor.

00:15 Şeyh Raid Salah'ın avukatı Zahi Nacidat: Siyonistler bilmeli ki bizler, Mescid-i Aksa'yı savunmaya devam edeceğiz. Yolumuza devam edeceğiz. Bunda hiçbir tereddütümüz yok.

00:00 Şeyh Salah, serbest bırakılmasından sonra yaptığı ilk basın açıklamasında, Kudüs'te çıkan olaylardan müslümanların Mescid-i Aksa'da namaz kılmalarını engellemek isteyen fanatik Yahudilerin sorumlu olduğunu söyledi.

Şeyh Salah "İşte şimdi, kendi iddialarına göre, kanuni bir şekilde beni Kudüs'ten uzaklaştırmak istiyorlar" dedi.

Şeyh Salah, bugün akşam saatlerinde, Vadi Coz'da göz altına alınmıştı. Göz altına alınması sırasında çevresinde bulunan Kudüslüler yüksek sesle tekbir getirmiş, İsrail İçistihbarat birimi Şabak'a bağlı görevliler, Kudüslülerin Şeyh Salah'a yaklaşmasına engel olmuşlardı.

23:45 İsrail mahkemesi, Şeyh Raid Salah'ı serbest bıraktı.Mahkeme, Şeyh Salah'a, Kudüs'ten 30 gün sürecince uzaklaştırma cezası verdi.

23:30 İsrail polisi, Şeyh Raid Salah'ı misafir eden Ebu Yasir adlı Kudüslüyü de soruşturma için çağrı yaptı.

22:30 İslami Hareket liderlerinden Ali Abu Şeyha, Mescid-i Aksa içerisinde sürdürdükleri direnişi sona erdirmek için üç şartını açıkladı. Bu şartlart şunlar;

1- Fanatik Yahudilerin, Mescid-i Aksa'ya girmesine izin verilmeyecek,

2- Mescid-i Aksa'nın 100 metre yakınına kadar kurulan kontrol noktaları kaldırılacak,

3- Mescid-i Aksa'da direnişe devam eden Kudüslü gençler dahil tüm Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya rahat bir şekilde girip çıkmalarına müsaada edilecek.

22:00 İsrail askerleri, Kudüslülerin Vadi Coz'da toplanmaya başlamasından sonra geri geçildi.

21:30 Şeyh Raid Salah'ın avukatı Zahi Nacidat: Şeyh Salah, bazı Siyonist şahısların kışkırtıcı açıklamalarından sonra tutuklandı. Tutuklama kararı Siyonist bakanın, Şeyh Salah'ın yasa dışı bir kişi olduğunun kabul edilerek Gazze'ye sürülmesi ya da hapse atılmasını istemesinini ardından alındı.

21:15 Çok sayıda İsrail askeri, Şeyh Raid'in tutuklandığı Vadi Coz'a doğru hareket etti. Vadi Coz'daki dayanışma çadırının bir kez daha basılması bekleniyor.

21:10 Şeyh Raid Salah'ın koruması Muhammed Muhamid, Şeyh'in henüz nereye götürüldüğü hakkında bilgilerinin olmadığını söyledi.

21:00 İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarına bir tepki de Anadolu Gençlik Dergeği'nden geliyor.

Haber5'in bildirdiğine göre AGD, Mescidi Aksa’nın fanatik Yahudilerce kuşatma altına tutulmasını protesto etmek ve bedenlerini mescidi aksa için siper edinen Filistinlileri desteklemek üzere Cuma Namazından sonra Beyazıd Cami'inde eylem düzenleyecek.

20:55 Şeyh Raid Salah'ın tutuklanmasını değerlendiren bir İslami Hareket lideri, "İşgalciler, planlarının uygulanması yolunda Şeyh Raid Salah'ı diken olarak görmekteydi" dedi.

20:50 Kudüs'ten elde ettiğimiz habere göre 25 kişiden oluşan özel bir ekip, iki saat önce Şeyh Raid Salah'ın da içinde bulunduğu Vadi Coz'daki dayanışma çadırını bastı.

Baskın sırasında hareket edenlerin kurşunlanacağını söyleyen İsrail askerleri, Şeyh Raid Salah'ı tutukladı.

20:40 Şeyh Raid Salah'ın yardımcısı Kemal Hatip, Filistin Yönetimi Mahmud Abbas'ı Kudüs davasına karşı entrikalar tasarlamakla suçladı. Hatip "Kudüs ve Mescid-i Aksa'da meydana gelen olaylar, Filistin Yönetimi'yle işgalciler arasındaki güvenlik işbirliğinin ürünüdür" dedi.

Kemal Hatip de iki gün önce Kudüslüleri kışkırtmaktan ötürü tutuklamış ve iki hafta süresince Mescid-i Aksa'ya yaklaşmamak şartıyla serbest bırakılmıştı.

20:30 Mescid-i Aksa içerisinde Kudüslü gençlerle direnişe devam eden İslami Hareket'in Kudüs sorumlusu Şeyh Ali Ebu Şeyha, Şeyh Raid Salah'ın tutuklanmasını değerlendi.

Ebu Şeyha "Şeyh Raid Salah'ın tutuklanması, Mescid-i Aksa ve Kudüs'ü hedef alan tehlikenin başlangıcıdır" dedi.

20:00 Şeyh Salah'ın tutuklandığı, korumaları tarafından da doğrulandı.

19:45 İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun yardımcısı, İslami Hareket'in Kudüs ve 1948 yılında işgal edilen Filistinlilerin olduğu bölgelerdeki faaliyetlerin yasaklanmasını istedi.

Bilindiği üzerre İslami Hareket'in Cuma günü Umm Fahm'daki standumda düzenlediği "Aksa Tehlikede" programına 80 bin kişi katılmıştı. Bu rakam, İsrailliler arasında endişeye yol açmıştı.

19:30 Şeyh Raid Salah'ın Vadi Coz'daki dayanışma çadırından göz altına alındığı öğrenildi.

19:00 İslami Hareket Lideri Şeyh Raid Salah, kısa bir süre önce Mescid-i Aksa'ya yakın bir bölgede, İsrail polisi tarafından tutuklandı.

17:00 İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah, İsrail'in hapis yada Gazze'ye sürgün tehdidine el Cezire televizyonunda bugün yanıt verdi: İşgalci, bizim önümüze Aksa'dan vazgeçme ya da hapis gibi iki tercih koyarsa biz, düşünmeksizin "Hapise Merhaba" diyeceğiz" dedi.

Foto: http://www.israhaber.com/galeri.php?galeri=41&dil=tr#resim.php?resim=resim/galeri/6_10_2009_salah_62.jpg&en=450&boy=300
video:isra haber: Ortadoğu, Filistin, Lübnan, İran, Mısır, Irak, Suriye, Afganistan, Kafkasya, Türkiye