MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, kanlı terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın idam cezasının MHP tarafından değil, iktidar ortakları tarafından kaldırıldığını söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, kanlı terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın idam cezasının MHP tarafından değil, iktidar ortakları tarafından kaldırıldığını söyledi. Vural, MHP iktidara gelince teröristbaşının F tipi cezaevine gönderileceğini kaydetti.

Vural, siyasi partilerden haberlerin yer aldığı (www.sandik.org) isimli haber portalına verdiği röportajda, Apo'nun idamının kaldırılması ve F tipi cezaevine alınmasına ilişkin tartışmaları değerlendirdi. Öcalan'ın diğer mahkumlar gibi farklı muameleye tabi olmadan F tipi bir cezaevinde tecrit koşullarında bekletilmesi gerektiğini ifade eden Vural, şunları söyledi:

"Öcalan diğer mahkumlar gibi hak ettiği yerde ölmesi gerekiyorsa ölür. Vadesi ne zaman gelir, onu bilemiyorum. Ama orada her gün ölümü tatması ve beklemesi özel bir birliğimizin koruma ve kollamasına ihtiyaç olmadığına diğer mahkumlar gibi tecrit koşullarında mahkumiyetinin devam ettirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir de tabii bu kadar konuşuyor, terör örgütünü yönetiyor, neden bunun hakkında dava açılmıyor bunu da merak ediyoruz. Terör örgütünü yöneten ve halen yöneten avukatları aracılığıyla mesajlar gönderen bir kimse hakkında hükümetin neden dava açmadığını doğrusu merak ediyoruz".

Terör örgütüyle mücadelenin çok boyutlu olması gerektiğini ifade eden Vural, ama elinde silah olana gül dağıtmakla da bu mücadelenin sürdürülemeyeceğini vurguladı. Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şüphesiz bunun çözümü sosyo-ekonomik tedbirlerin yanında uluslararası finans ve diplomatik kanalların da kesmektir. Bu yönden de çok yönlü bir politikamız var. Bunlarla ilgili terör ve bölücülükle ilgili mücadele kapsamında MHP olarak bu konunun çok rahat bir şekilde çözüleceğini düşünüyoruz.

Yeter ki terör örgütünün siyasallaşma hedeflerine ulaşacağı konusunda cesaret almasın. Bunlarla pazarlık olmaz. Pazarlık edilmesi gereken, teslim olması gereken tek taraflı olarak onlardır. Böyle açık bir kudret olursa bu mesele çözümlenir. Terörist başını da biz F tipi cezaevine göndereceğiz. Vade ne zaman gelir, nasıl olur bakalım artık, onu zaman gösterecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak her zaman hukukun üstünlüğünü dikkate alan bir yaklaşım tarzımız var. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir endişemiz söz konusu değil. Önemli olan hak ettiği muamele görmelidir. Daha önce hak ettiği idamdı, maalesef MHP dışındaki partiler idam cezasını kaldırdılar. Şimdi hak ettiği F tipi cezaevidir. Bence misafirlik dönemi sona ermelidir".


İHA