ABD''de bir üniversitede 32 öğrenciyi öldürdükten sonra intihar eden Güney Koreli öğrencinin kolunun iç tarafında yazan ’Ismail Ax’ ifadesi üzerine yapılan yorumlar, bir Türk profesör ve şarkıcı İslamil YK’ya kadar uzandı.

Yazının üzerine ABD’de çeşitli tartışma sitelerinde, gazetelerde ve haber sitelerinde yazılan yorumlar ve verilen haberlerde, Virginia Teknoloji Üniversitesi’nde meydana gelen olayın ardından bütün şüphelerin "İslam bağlantılı bir terör olayı olabilir mi?" sorusu üzerinde yoğunlaştığını belirtildi. Üniversitede İngilizce eğitimi alan Güney Koreli saldırgan Cho Seung-Hui’nin kolunda ’Ismail Ax’ yazması, saldırının Kabe’de putları kıran Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail, dolayısıyla İslamiyet ile bağlantı kurma çabalarını yoğunlaştırdı.

ABD’de bir tartışma sitesine gönderilen yazıda, Cho’nun konulda aslında ’Ismail Ax’ değil, Türk profesör ’İsmail Ak’ın adının yazdığı iddia edildi. Charles Henrickson imzalı yazıda, Cho’nun konulndaki yazının Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görevli Psikiyatri Profesörü İsmail Ak’ı işaret ettiği, Cho’nun içine kapanıklığına neden olduğu öne sürülen psikolojik rahatsızlığının ise Prof. Ak’ın uzmanlığı olduğu iddia edildi. Henrickson, Cho’nun koluna İsmail Ak yerine yanlışlıkla ’Ismail Ax’ yazmış olabileceğini kaydetti. Prof. Dr. İsmail Ak’ın antisosyal davranışlar konusunda dünyanın önde gelen doktorlarından olduğu belirtilen yazıda benzer hastalıklara sahip olan katilin doktorla ilişkisinin araştırılması istendi.

Prof. Dr. İsmail Ak ise zaman zaman yurtdışına çıktığını ancak sadece konferanslara katıldığını belirtirken, hiç yabancı hastası olmadığını, söz konusu yazının ise kendisini işaret edemeyeceğin söyledi.

Araştırmacı Timothy Thompson ise ’Ismail’s ax’ ifadesinin Hazret-i İsmail babası Hz. İbrahim’in putları kırmak için kullandığı baltayı ifade ettiğini, benzer ifadelerin Yahudilik ve Hristiyanlıkta da kullanıldığını vurguladı. Radikal dini akımların öncülüğünü yapan sapkın din adami Seyyid Kutup’un bazı kitaplarında "Ibrahim’s Ax" ifadesinin kullanıldığnı belirten Thompson, Taliban’ın Afganistan’da putları yok etmek için yaptığı çalışmalara da "Hazreti İbrahim’in baltası" anlamına gelen "Operation Ibrahim’s Ax" adını verdiğini hatırlattı. Bağımsız araştırmacılar ise bu ifadelerin eylemin arkasında islami bir bağlantı kurmak için zorlama çabalar olduğunu belirttiler.

Tartışmalar üzerine ’Ismail Ax’ ifadesinn ne anlama geldiğini araştıran Eric Benderoff, Chicago Tribune’deki yazısında, internette gezen bir teorinin, konunun Kur’an-ı Kerim’de geçtiğine işaret ettiğini belirtti. İslam’da Hz. İsmail’in babası Hz. İbrahim’in baltayla Kabe’de putları kırdığına inanıldığını belirten Benderoff, terör ve İslamiyet arasında bağ kurmak isteyenler arasında bu iddialar üzerine hızlı ve farklı spekülasyonlar yapıldığını kaydetti. Bir başka ilginç teoriden bahseden Benderoff, Cho’nun ’Ismail Ax’ ismini bir video oyunu sitesinde takma isim olarak kullandığı, hatta koldaki yazının şarkıcı İsmail YK’nın adının yanlış yazılmış hali olduğu yönünde iddialar bulunduğunu dile getirdi.