Uluslararası ajanslar Malatya'daki baskını flaş haberle duyurdu. Ajanslar, Malatya'yı 'Papa'yı vuran Ağca'nın memleketi' olarak tarif ediyor, Dink ve rahip Santoro cinayetlerini hatırlatıyor.

Reuters, AP gibi uluslararası ajanslar Malatya'da 'Zirve' adlı yayınevine yapılan baskını flaş haber olarak dünyaya geçti.

Reuters: 'Bazı Türk milliyetçileri Hristiyan misyonerleri düşman olarak görüyor'

Reuters geçen yıl Trabzon'da Hristiyan papazın öldürülmesi olayını hatırlattıktan sonra bu olayın dünyada büyük protestolara neden olan Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla tesadüfi bir şekilde eş zamanlı gerçekleştiğini belirtti. Hrant Dink cinayetini hatırlattıktan sonra Dink'in Malatya doğumlu olduğunun altını çizen ajans Malatya'daki baskını dünyaya duyururken şu ifadelere yer verdi: 'Çoğunluğu Müslüman olan Türkiye devleti yöneticileri geçmişte buradaki Hristiyan misyonerlik çalışmalarını eleştirmişti. Türkiye’nin katılmayı umduğu AB ise Hristiyan azınlık için daha fazla özgürlük çağrısı yapmıştı. Bazı Türk milliyetçileri Hristiyan misyonerleri, Türkiye’nin politik ve dini kuruluşlarını zayıflatmaya çalışan düşmanlar olarak görüyor'.

AP: 'Malatya, Mehmet Ali Ağca'nın memleketi'

Malatya'yı Mehmet Ali Ağca'nın memleketi ve milliyetçilerin merkezi olarak tanımlayan AP, 2 kişinin öldüğü baskını aktarırken Hrant Dink cinayetini ve geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleşen Trabzon'daki rahip olayını hatırlattı. AP haberi geçerken şu ifadelere yer verdi: 'Onbinlerce kişi geçtiğimiz yıl Papa 16. Benedict’in Türkiye ziyaretini protesto etmişti'.

'Gayri-Müslim'lere karşı düşmanlığın arttığından endişe duyuluyor'

Malatya'daki saldırıyla ilgili detayları dünyaya geçen AP ajansı son geçtiği haberlerde şu ifadelere yer verdi: 'Türkiye’nin Hristiyan azınlığına karşı saldırılar sıklaşmaya başladı. Bununla birlikte Gayri-müslimlere karşı düşmanlığın ve milliyetçiliğin arttığına dair endişeler büyüyor'.

Milliyet