İsrail ordusu, Konya’da yapılması planlanan Anadolu Kartalı tatbikatının son anda “millileştirilmesinin” nedenini açıkladı: “Ankara, İsrailli pilotları tatbikattan çıkarmak istedi. ABD ve İtalya tepki gösterince bu karar alındı.”

TÜRK, İsrailli, Amerikalı ve İtalyan savaş pilotlarının yanısıra, NATO’ya bağlı mürettebatın katılımıyla bugün Konya’da başlaması planlanan Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda yapılan son dakika değişikliğiyle ilgili bir iddia ortaya atıldı.
İsrail Ordusu, dün yayınladığı bildiride, “12-23 Ekim tarihleri arasında yapılacak tatbikat ertelenmiştir. Erteleme, Türkiye’nin katılımcı ülke listesini değiştirip İsrail’i dışlama kararının sonucudur. Bu karar, tatbikatın başlamasından günler önce alınmıştır” dedi.
İsrail basınına göre, Türkiye’nin İsrail’i “sürpriz biçimde” dışlama kararına karşılık ABD ve İtalya da tatbikattan çekildi. Bunun üzerine tatbikatın uluslararası statüsü değiştirildi. Haaretz Gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze savaşı sonrası İsrail’in tatbikattan dışlanması için “baskı altında” olduğunu öne sürdü. Gelişmelerin Türk-İsrail ilişkilerinde yeni bir gerilim yarattığı iddia edildi. Tatbikat Suriye, Irak ve İran sınırındaki Türk hava sahasında yapılacak manevraları da kapsıyordu.
Gazze iddiası
Anadolu Kartalı 6 yıldır uluslararası düzeyde yapılıyordu. Gazze’yi bombalayan İsrailli pilotların Konya’da eğitildiği iddiası tartışma yaratmıştı.

hürriyet