Son bağımsız araştırmalara göre Irak'ta tahmin edilenin iki katı petrol olabileceği bilgisine ulaşıldı. Bu durum Irak'ı dünyanın en büyük petrol ülkelerinden biri haline getirecek.

Financial Times gazetesi, Irak'ın batı çöllerinden 100 milyar varil daha petrol çıkarılması ihtimalinin ülkeyi dünyanın en büyük petrol ülkelerinden biri haline getirebileceğine dikkat çekti.

Financial Times, bu durumda Irak'ın uluslararası petrol şirketlerinin daha yoğun ilgisini çekebileceğini bildirdi.

Gazete bütün bu durumun açıklığa kavuşabilmesi için öncelikle Irak'taki çatışmaların sona erdirilmesi gereğine işaret etti.

Financial Times, Irak'ın batı çöllerinde 100 milyar varil petrol bulunduğunun kanıtlanması halinde ülkenin İran'ı geride bırakarak, Suudi Arabistan'ın ardından ikinci büyük petrol ülkesi olacağını kaydetti.

Gazete ayrıca, araştırmacıların uluslararası yatırımların ülkeye gelmesi halinde Irak'ın petrol üretiminin gelecek 5 yıl içinde günde 2 milyon varilden 4 milyon varile çıkabileceğini tahmin ettiklerini de bildirdi.

Batıda Sünni bölgesinde petrol çıkarılması ihtimalinin ülkedeki etnik bölünmüşlüğün etkilerinin hiç değilse bir bölümünü ortadan kaldırabileceği ihtimaline de dikkat çeken gazete, Sünnilerin bugüne kadar ana petrol kaynaklarından uzak kaldıkları için ve bu durumun Sünni bölgesindeki fakirliği körükleyebileceğini düşünerek federalizme itiraz ettiklerini hatırlattı.

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminden petrol yasasına ret

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim, 18 Nisan'da Irak petrollerinin denetiminin merkezi hükümete bırakılmasını kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Açıklamayı yapan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, Irak'ın petrol kaynaklarının işletilme esaslarını belirlemek üzere hazırlanan yeni petrol yasa tasarısına merkezi hükümetin yetkilerini güçlendiren maddeler eklenmesini kabullenemeyeceklerini söylemişti.


Kaynak : CNN Türk