MANİSA'nın Demirci İlçesi Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nce hazırlanan ‘İlmek İlmek Avrupa’ Gençlik Projesi çerçevesinde Polonya, Litvanya, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan gençleri buluştu. Azerbeycan ve Ermenistan’dan gelen gençler aynı kare içinde objektiflere poz verirken, birbirleriyle konuşmamaları dikkat çekti.

Demirci İlçesi Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından geliştirilen ‘İlmek İlmek Avrupa’ Gençlik Projesi çerçevesinde Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye, Polonya, Litvanya, Rusya ve Gürcistan'dan toplam 40 öğrenci bir araya geldi. Gençler arasında kültürel diyalog sağlamak, barış ve hoşgörü ortamını geliştirmek için bir araya gelen grup, ilk olarak Manisa merkezdeki tarihi mekanları, müzeyi ve camileri yerinde inceledi.

Tarihi Muradiye Camisi’ni gezen Azeri ve Ermeni gençlerin birbirleriyle hiç konuşmaması dikkat çekti. Basın mensuplarının isteği üzerine aynı kare içinde güçlükle fotoğraf çektiren Azeri ve Ermeni gençler, ülkeleri arasındaki gerginlikten dolayı fotoğraf çektirmekte sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Muradiye Camisi hakkında bilgi alan yabancı gençler, daha sonra Demirci İlçesi’ne döndü.


hurriyet