YAHUDİ asıllı Türk işadamı Üzeyir Garih'i 25 Ağustos 2001 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde yatan Yener Yermez'i mektupla tehdit eden Mersin Cezaevi'nde tutuklu Selim Özdemir'e 500 TL ceza verildi.

Üzeyir Garih cinayetinin sanığı Yener Yermez'e Bakırköy 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Sincan Cezaevi'nden 4 yıl önce Kırıkkale F Tipi Cezaevi'ne nakledilen Yener Yermez, cinayet suçundan Mersin Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selim Özdemir'in kendisini mektupla tehdit ettiğini savunarak avukatı aracılığı ile dava açtı. Hakim Yüksel Canan başkanlığındaki Kırıkkale 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki bugünkü duruşmaya Yener Yermez ile avukatı Coşkun Özgür Piroğlu katıldı. Mahkeme hakimi Yüksel Canan, Yener Yermez'i mektupla tehdit ettiği gerekçesiyle halen cezaevinde yatan Selim Özdemir'in sosyal ve ekonomik durumunu dikkate alınarak 5 bin 237 sayılı TCK'nın 52/2 maddesi uyarınca her gün için 20 TL olmak üzere 500 TL adli para cezası verildi.

Yener Yermez'in avukatı Coşkun Özgün Piroğlu yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği karardan memnun kalmadıklarını belirtirken şöyle dedi:
“Sadece müvekkilime tehdit mektubunu gönderen Selim Özdemir cezalandırılmıştır. Bu tehdit mektubunu göndermesi emrini kimlerin vermiş olduğu araştırılmamıştır. Yargılama süreceğin hiçbir bölümünde Selim Özdemir müvekkilimle yüzleştirilmemiştir ve bizim Selim Özdemir'e soru sormamıza izin verilmemiştir. Selim Özdemir'in suç dosyasını fotokopisini isteme talebimiz mahkeme tarafından 2 defa reddedilmiştir. Selim Özdemir'in bu mektubu, Üzeyir Garih'in katillerinin talimatı ile gönderdiğine inanıyoruz. Selim Özdemir'in arkasındaki karanlık güçleri aydınlatmak için en kısa zamanda Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulunacağız.”

Tehdit mektubunda “Bizim atalarımızın bir lafı vardır. Çok fazla öten horozun başına neler gelir iyi bilirsin. Ben seni böyle bilmezdim. Sen herkesi iyi bilirsin. Uşak'tan ne olur unutma, beni de unutma. Gerçi ikimizin de cezası aynı. Sen müebebbet, ben ömür boyu. Hiç bir şey farketmez. Bu arada benim paşalarımın da sana çok selamı var. Eğer sen istersen; ‘senin soyunla ilgilenelim' diyorlar ne dersin. Ne dersin ilgilensinler mi ailenle? Neyse sen akıllı ol, yoksa cezanı nasıl çekersin sen bilirsin” diye yazdığı belirtildi.

hurriyet