Başbakan Tayyip Erdoğan, Davos’taki, ‘One minute’ çıkışıyla ilgili olarak İran’da açıklama yaptı.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği’nde İran ziyaretine ilişkin değerlendirme toplantısı düzenleyen Erdoğan konuşmasında, “Sorunların değil, çözümlerin anahtarı olmak üzere Türkiye ve İran halklarına önemli işler düşmektedir” diye konuştu. Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkilerine ilişkin bir soruya, “İsrail’le ilişkiye hakkaniyet ölçüleri içinde her zaman devam ederiz. Ama asla Türkiye’nin siyasi iradesi üzerinde irade kabul etmeyiz. Türkiye siyasi iradesini kendisi belirler” yanıtını verdi.

Davos’taki olay spontane

“Davos’ta İsrail’in politikalarıyla ilgili eleştirileriniz oldu. Acaba bu Batı’dan ayrılıp doğuya yönelmekle mi ilgili” şeklindeki soruya ise Erdoğan şu yanıtı verdi: “Dovos’taki olay spontane bir gelişmedir. Önceden planlanmamıştır. Bizim bu tavrımızı Batı’ya karşıtlık olarak değerlendirmek de yanlıştır. Biz Batı’yla da Doğu’yla da ilişkilerini en iyi şekilde devam ettirmeye gayret eden bir ülkeyiz. Türkiye’nin bir yüzü Batı’ya, bir yüzü Doğu’ya bakıyor. Doğu’dan, Batı’ya ve Batı’dan da Doğu’ya girmek için ilk kapıyız.” Erdoğan ortak basın toplantısında da İran’ın nükleer programıyla ilgili diplomatik sürece destek verdiklerini belirtti.

Son ziyaret Hamaney’e

Dün gece yurda dönen Başbakan Erdoğan, son ziyaretini İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e yaptı. Misafirperverlik için teşekkür eden Erdoğan’a, Ayetullah Ali Hamaney “Burada kardeşleriniz arasındasınız” dedi.
hürrriyet