Azerbaycan'da 2007 yılında uygulanmaya çalışılan ancak halkın tepkisi üzerine geri çekilen "Mescitlerden hoparlörle ezan okuma yasağı" geri geldi.Başkent Bakü'de son gürlerde bazı büyük mescitlerin din görevlilerinin polis ve devlet görevlileri tarafından "hoparlör seslerinin kısılması için" uyarılmasından sonra, ülkenin ikinci büyük şehri Gence'deki en büyük camii Şah Abbas'ın mikrofon ve hoparlör tesisatları polis tarafından söküldü. ANS Press, geçtiğimiz gece camiye gelen polislerin ses yükseltici cihazları sökerek götürdüğünü bildirdi.

Gence'de ezan sesinin hoparlörle verilmesi yasağına tepki gösteren Azeri vatandaşları bugün caminin bahçesinde toplanarak kararı protesto etti.

Gence
Polis Müdürü Rasim Musayev ise hastane yakınında bulunan caminin ses tesisatlarını devreden çıkarmak için emir aldıklarını belirtti.

Dini Kurumlarla ilgili Devlet Komitesi'nin temsilcisi Firdevsi Kerimov da yasakla ilgili olarak bir bilgilerinin olmadığını söyledi.

Türkiye Diyanet İşleri Vakfı tarafından Şehitler Hıyabanı yanında yaptırılan Türk Camii ise halen ibadete kapalı bulunuyor. Bakü'deki Türk cemaatin ibadet ettiği cami, geçen yıl hiç bir gerekçe gösterilmeden devlet görevlileri tarafından kapatılmıştı.


kaynak: ekolay.net