Kars Devlet Hastahanesi Başhekimi, temizlik ihalesine 'fesat karıştırmaktan' açığa alındı

19 Nisan 2007 Perşembe
Kars Devlet Hastanesi’ndeki temizlik ihalesine fesat karıştırdıkları iddia edilen Başhekim Hüseyin Çeğilli ile yardımcısı, Başhemşire ve Hastane Müdür Yardımcısı Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin açtığı soruşturma sonucu valilikçe açığa alındı. Başhekim ve 3 personel hakkında adlî soruşturma açılması için de Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.
Bir ay önce kente gelen Sağlık Bakanlığı müfettişleri, 2004 yılında Devlet Hastanesi’nin temizlik işi için yapılan ihaleyle ilgili olarak halen Başhekim olan Hüseyin Çeğilli hakkında idari soruşturma başlattı. Yapılan soruşturma sonunda ihaleye fesat karıştırdıkları öne sürülen Başhekim Çeğilli ile Başhekim Yardımcısı Dr. Ercüment Akbulut, Başhemşire Altınay Güngör ile Hastane Müdür Yardımcısı Coşkun Yusumet, valilikçe açığa alındı. Sağlık Bakanlığı müfettişleri, kimlikleri saklı tutulan 4 personel hakkında daha inceleme yaparken, açığa alınan başhekim ve yardımcıları hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Sağlık Müdürlüğü, Başhekim Çeğilli’nin yerine Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Aşkın Akkuş’u atadı. Diğer yöneticilerin yerine de geçici olarak yeni isimler getirildi.
Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, hastane Başhekimi Çeğilli ve arkadaşlarının, Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin gönderdikleri rapor üzerine açığa alındıklarını belirtti.