Belçika, Fehriye Erdal'ı yeniden yargılayacak

19 Nisan 2007 Perşembe
Belçika adaleti tarafından geçen yıl hapis cezalarına çarptırılan terör örgütü DHKP-C üyelerinin son itiraz haklarını değerlendiren Yargıtay, teröristlere ilişkin kararları bozarak yeni bir yargılama sürecine yeşil ışık yaktı.
"Siyasi bir davanın" söz konusu olduğunu ve müvekkillerinin savunma haklarının ihlal edildiğini ileri süren avukatlar, sanıkların Ağır Ceza Mahkemesinde halk jürisi önünde yargılanması talebinde bulunuyordu. Yargıtayın, haklarında Belçika'da işledikleri suçlardan dolayı verilen kararları ve hapis cezalarını iptal etmesi üzerine teröristlerin Anvers Temyiz Mahkemesinde yargılanmasına "sıfırdan" başlanacak.
Yargıtay, kararı "adli hatalar" gerekçesiyle bozduğunu belirtti. Bu karara itiraz hakkı bulunmayan savcılığın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurabileceği, ancak bunun fazla başvurulan bir yöntem olmadığı ifade ediliyor.
Terörist Fehriye Erdal'ın avukatı Raf Jespers, bu karar üzerine tutuklu teröristlerin bugün serbest bırakılması gerektiğini, bunun yapılmaması halinde derhal adli yollara başvuracaklarını söyledi.

YARGI SÜRECİ
Terörist Fehriye Erdal ve terör örgütü DHKP-C üyesi 10 sanığı Belçika'da işledikleri suçlardan yargılayan Bruges Ceza Mahkemesi, 28 Şubat 2006'da açıkladığı kararda, Fehriye Erdal'a 4, örgütün başı Dursun Karataş'a 5, sözcüsü Musa Asoğlu'na 6, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar Özordulu'ya 4'er yıl hapis cezası vermişti. Gent Temyiz Mahkemesi de 7 Kasım 2006'da bu cezaları, bazılarını artırarak onamıştı.
Terör örgütü üyelerinden Musa Asoğlu, Kaya Saz, Şükriye Akar Özordulu ve Bahar Kimyongür cezaevinde bulunurken, Belçika'da bir ikamette göz hapsinde bulunduğu varsayılan ve karardan iki gün önce "izini kaybettiren" Erdal ile Dursun Karataş ve Zerrin Sarı isimli teröristler firarda sayılıyor. Mahkeme, sanıkları 10 yıl boyunca kamu haklarından mahrum etmeyi de kararlaştırmış, Asoğlu'nu 5 bin 500, diğerlerini 2 bin 500'er avro para cezasına çarptırmıştı.
Bruges Mahkemesi, ayrıca DHKP-C'yi "terör örgütü" olarak nitelendirmiş ve Belçika'da adli alanda örgütün bu sıfatına resmiyet kazandırmıştı.
Bu kararlar üzerine Yargıtaya başvuran sanıkların Belçika'da işlediği suçlar arasında sahte kimlik kullanmak, silah ve patlayıcı madde bulundurmak, terör örgütü üyesi olmak, terör eylemleri planlamak ve haraç toplamak gibi suçlar yer alıyor.

TÜRKİYE'DEKİ SUÇLAR
Belçika adaleti, gelecek haftalarda terörist Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanmasını da kesin karara bağlayacak. Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesi zanlılarından olan terörist Fehriye Erdal, 26 Eylül 1999'da Belçika'da Neşe Yıldırım adına düzenlenen sahte pasaportla yakalanmıştı.
Belçika, Türkiye'nin iade talebini, idam cezasının yasalardaki varlığı nedeniyle reddetmiş ve bu arada teröristin siyasi sığınma başvurusunu geri çevirmişti. Erdal, bir yıl kadar hapis yattıktan sonra bir evde gözaltına alınmıştı.
Gent Mahkemesi, geçen Ekim ayının sonunda terörist Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanamayacağı yönünde görüş bildirmişti.
Mahkemenin kararında, teröristin Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi çerçevesinde yargılanamamasına gerekçe olarak, Sabancı suikastında kullanılan silahın "tam otomatik" değil, "yarı otomatik" olması gösterildi. Sözleşmede, "tam otomatik silah" kullanılan eylemler hedef alınıyor.
Sabancı ailesi, Yargıtaya giderek son itiraz hakkını kullandı.
Yargıtay, gerekçeli kararında, terörist Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanamayacağına ilişkin mahkeme kararını iptal ederken, buna gerekçe olarak, Sabancı suikastında kullanılan silahın "tam otomatik" veya "yarım otomatik" olması tartışmalarının yersizliğine işaret etti.
Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesinde somut olarak bu tür bir ayrım yapılmadığını, Gent Mahkemesinin "sözleşmeyi yanlış yorumladığını" belirten Yargıtay, bu mahkemenin kararını geçersiz kıldı, dosyayı farklı hakimlerden oluşacak bir mahkemeye yönlendirdi. Bu mahkeme de teröristin yargılanmasına yeşil ışık yakınca, sanık avukatları son itiraz haklarını kullanmak üzere Yargıtaya başvurdu.
Terörist Erdal, Belçika'da işlediği suçlardan yargılanması çerçevesinde, 28 Şubat 2006'da Bruges Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak bu kararın açıklanmasından iki gün önce "izini kaybettirmişti."