Ali Dinçer'i, Erdoğan-Baykal birlikte uğurladı! Sezer, başsağlığı diledi, namaza katılmadı

19 Nisan 2007 Perşembe
Geçirdiği rahatsızlık sonucu hayâtını kaybeden Meclis Başkanvekili ve CHP Bursa Milletvekili Ali Dinçer için TBMM’de tören düzenlendi.
Törende, Ali Dinçer’in eşi Sanatçı Yıldız İbrahimova, annesi Sevim Dinçer, kardeşi Tahir Dinçer ve kayınvalidesi Nevriye İbrahimova, başsağlığı dileklerini kabul etti. Bitkin oldukları gözlenen ve gözyaşlarını tutamayan Sevim Dinçer ve Nevriye İbrahimova, töreni sandalyede oturarak izledi.

SUNA’YA PSİKİYATRİST DESTEĞİ...

Dinçer’in yeğeni Gökçe Dinçer, amcasının resmini taşırken, Psikiyatrist Prof.Dr. Ferhunde Öktem tören boyunca Ali Dinçer’in kızı Suna’ya eşlik etti.
Tören kıtası yerini almak üzereyken, Kurucu Mecliste İdare Amiri olan eski Tunceli Milletvekili Rıdvan Yıldırım baygınlık geçirdi. Görevliler tarafından tören alanının önüne taşınan Yıldırım’a ilk müdahaleyi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl yaptı. Tören alanında bekletilen ambulansla götürülen Yıldırım’ın şekerinin düştüğü bildirildi.

GÖZLER ERDOĞAN VE BAYKAL’DAYDI

Törende dikkatler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal üzerindeydi. Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle karşılıklı sert açıklamalar yapan iki ismin yan yana nasıl bir görüntü vereceği merak konusu oldu.
Tören alanına en son gelen Başbakan Erdoğan, Baykal ile tokalaşarak, başsağlığı diledikten sonra, Dinçer’in eşinin yanında durdu.
Baykal, yanyana durduğu Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile sohbet ederken, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın üzgün olduğu gözlendi.

GÖZYAŞLARI ARASINDA

Yıldırım’ın götürülmesinin ardından tören başladı. Tören kıt'asının Dinçer’in cenazesini katafalka koyması sırasında özgeçmişi okundu, ardından saygı duruşunda bulunuldu.
Yürüyüş kortejinde, Dinçer ailesinin ardında yürüyen Arınç, Erdoğan ve Baykal, naaşın cenaze aracına konulmasının ardından aileye taziyelerini ileterek, tören alanından ayrıldılar. Tören boyunca metin olmaya çalışan İbrahimova, cenaze aracının Meclisten ayrılışı sırasında gözyaşlarını tutamadı.
İbrahimova ve Tahir Dinçer, törene katılanların taziyelerini kabul etti.
TBMM, Dinçer için yapılan törende yoğun kalabalığa sahne oldu. Meclis ana binasının merdivenleri tümüyle dolarken, Dinçer ile mesai yapan milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda eski siyasetçi de hazır bulundu.

SEZER CENAZE NAMAZINA KATILMADI
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dün vefat eden TBMM Başkanvekili ve CHP Bursa milletvekili Ali Dinçer'in Kocatepe Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine geldi. Sezer, Dinçer'in ailesine başsağlığı diledikten sonra cenaze namazı kılınmadan camiden ayrıldı.
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ile birlikte sivil plakalı bir araçla camiye gelen Sezer, bir grup vatandaş tarafından alkışlarla ve ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sözleriyle karşılandı. Sezer, elini uzatan bazı vatandaşlarla tokalaştı.
Sezer, Dinçer'in tabutunun bulunduğu katafalkın önünde Dinçer'in eşi Yıldız İbrahimova'ya başsağlığı dileğinde bulunmasının ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal eşliğinde Ali Dinçer'in diğer akrabalarına başsağlığı diledi. Bir süre Baykal ile de sohbet eden Cumhurbaşkanı Sezer, camiden vatandaşların alkışlarıyla uğurlandı.
CHP Genel Başkanı Baykal ve Ankara Valisi Kemal Önal, Sezer'i arabasına kadar uğurladı.