Büyükanıt, ''it dalaşı'' için ''Sizi dinlemiyorlar'' diyen Yunanlı gazetecinin sorusuna sinirlendi

19 Nisan 2007 Perşembe
Selanik'te 1. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı'na katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, dün basın toplantısında bir Yunan gazetecinin sorduğu soruyla ilgili bugün bir açıklamada bulundu. Dünkü toplantının sonunda hoş olmayan bir havanın estiğini söyleyen Büyükanıt, "Çok iyi biten konferanstan sonra öyle hoş olmayan hava beni gerçekten üzdü. Tabiî ki basın mensupları her türlü suali sorabilirler. Muhatab sahibi basının sorduğu soruyu yönlendirme şansına sahip değildir. Bu konu, basın mensuplarının kendilerinin değerlendirmesi gereken bir konudur" dedi.
Orgeneral Büyükanıt şöyle konuştu:
"Tabiî ki o soruyu soran gazeteciye de saygı duyuyorum. Ama soru şekli ve yorum şekli Türk-Yunan ilişkilerine olumlu katkı sağlayacak bir soru değildi. İlk bölümünün seviyesi düşüktü, ikinci bölümü de hiçbir doğru bilgiye dayanmıyordu. Mecbur kaldığım için açıklama yapmak zorunda kaldım. Böyle bir açıklama yapmayı arzu etmezdim. Bunu basın toplantısında da ifade ettim.
Ülkeler arasında sorunlar olabilir. Bu sorunları çözmenin tek yolu bir güven ortamı yaratmak ve karşılıklı görüşmeler ile olur. Dünya harplerinde karşılıklı savaşan ülkeler bugün Avrupa Birliği'ni kurdular. Herhalde 2. Dünya Savaşı'nın sonunda böyle bir oluşumu hiç kimse tahmin etmezdi. Maalesef dün olduğu gibi böyle bazı olumsuz gelişmeler, askeri açıdan Yunanistan ile olan ilişkileri zedelemez. Ben inanıyorum ki birgün bu sorunlar aşılacaktır. Bu açıklamayı yapmamın sebebi dünkü toplantıdaki olumsuz havayı size izah etmek istememdi. Bu açıklamaları bizzat Yunan basın mensuplarına yapmak istedim.
Burada bir hususu vurgulamak gerekiyor. Askeri ilişkilerimizin iyileşmesinde basın mensuplarına da düşen görevler var. Olay bakış açısı ile ilgili bir konudur. Bu bardağa baktığında bir kısmınız "boş bardak" diyebilir, oysa olumlu bir gözle bakarsanız "bardakta su var" da diyebilirsiniz. Bu uluslarası ilişkilerde de böyledir, suyu koyarsanız, bardağı doldurursanız ilişkiler gelişebilir"

BÜYÜKANIT'I KIZDIRAN SORU
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Selanik'te Yunanistan'la Türkiye arasında hava sahası ve FIR hattı konusunda yaşanan anlaşmazlıklar için ders niteliğinde açıklamalarda bulundu.
Düzenlenen basın toplantısında Yunan bir gazeteci it dalaşlarını anımsatarak Büyükanıt'a "Neden Türk Hava Kuvvetleri sizin emirlerinizi uygulamıyor. Sizin her açıklamanız uluslararası yankı yaratmaktadır" diye sordu.
"Sorunuza teşekkür ederim. Yunan medyasının bulunduğu bir yerde TSK'nın görüşlerini aktarma fırsatı verdiniz" diyen Büyükanıt da şu cevâbı verdi:
"Buradaki toplantıya gölge düşürmek istemem. Bu, Yunanistan'a 2.5 senede üçüncü ziyaretim. Yunan meslektaşımla politikacıları çözüm bulmaya itecek çaba harcıyoruz. Sorunları bir günde çözmek mümkün değil. Bir sözünüzü kesinlikle kabul etmiyorum. 'Ben emir veriyorum. Hava Kuvvetleri bunu uygulamıyor.' Birçok ülkede Genelkurmay Başkanı chairman'dir (başkan). Türkiye'de bütün kuvvetlerin komutanıdır. Türkiye ile Yunanistan'ın FIR (uçuş malumat bölgesi) hattı algılaması aynı değil. Saygı duyuyoruz. Türk Hava Kuvvetleri hiçbir zaman Yunanistan hava sahasını ihlâl etmez. Ege'nin uluslararası hava sahasında uçar. Uluslararası hava sahasına girerken FIR hattından geçiyor. FIR hattı bir ülkenin egemenlik sahası değil. Sivil uçaklar FIR hattına girerken bilgi verir. Devlet uçakları, Hava Kuvvetleri dahil bilgi vermek zorunda değil. Türk uçakları geçtiğinde karşı taraf ihlal algılıyor. Bu uluslararası hukuka uygun değil."

''UÇAKLARINIZ UÇTU''
'Bu konferans sırasında uçuş olmasın' dendi. Dün (önceki gün) Yunan savaş uçakları uçtu, biz uçmadık. Bugün (dün) Yunanlar kendi hava sahasında uçtu. Biz onu dahî yapmadık.".
"İstanbul'dan buraya 50 dakikada geldim, İstanbul'dan Ankara da 50 dakika sürüyor" diyen Büyükanıt, iki ülkenin birbirine çok yakın olduğunu, benzerliklerin farklılıklardan çok olduğunu vurguladı.
Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panagiotis Hinofotis de Türk Hava Kuvvetleri'nin uçuşlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (İCAO) kurallarına uygun olmadığını söyledi.