İhlas Fuar'dan aynı anda 3 fuar

19 Nisan 2007 Perşembe
Ülkemizin alanlarında ilk ve tek fuarları olan Duvar – İzolasyon 2007 ile 2. İstanbul Boya Fuarı,
İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.
Açılış töreninde, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Bims Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Ertaş, Polistren Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Cansever ve İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün hazır bulundular. Açılış konuşmaları ve kurdele kesiminin ardından, standları gezen yetkililer, katılımcı firma yetkilileri ile sohbet ettiler ve sektörle ilgili bilgi aldılar.

“FUARLAR SEKTÖRE HAREKET GETİRİYOR”
Duvar – İzolasyon 2007 ve 2. İstanbul Boya fuarlarının, tüm yurt genelinden ağırlayacağı ziyaretçileri ve bünyesindeki etkinlikleri ile sektöre hareket ve fayda sağlayacağına ve inşaat sektörünün gelişimine paralel olarak büyüyeceğini belirten İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün; “Yürürlüğe giren ve girmesi beklenen yasalarla, daha da büyüyeceğinin sinyallerini veren ve yatırım konusunda yabancı ülkelerin dikkatini çeken inşaat sektörü, rekabetin sık yaşandığı ve markalaşma ihtiyacının duyulacağı bir sektör olacak. Bu fuarlar, pastadan büyük pay almak isteyen ve hedeflerini her geçen gün büyüten firmaları, profesyonel ziyaretçi ile buluşturmayı başaracak, ticareti canlandıracak ve bilgi akışı sağlayacak kapasitede fuarlardır” dedi.

“İZOLASYONUN ÖNEMİ”
“Özellikle bu fuarı görmek için geldim” diyen Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün de fuarın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Türkiye’nin izolasyon konusunda hızlı bir şekilde başarı grafiği çizdiğini görüyoruz. Enerji sektöründe yaşanan artışlar her geçen gün daha fazla kendini göstermektedir. Geçen yıl enerji sektörüne verdiğimiz ithalat rakamı 109 milyar dolar civarında. Bu enerjiyi tasarruflu harcamamızın yolu da izolasyondan geçiyor. Bu yüzden izolasyon sektörü, tüm tüketiciler tarafından desteklenmesi gereken bir sektör. Ben de inşaat sektöründe olan biri olarak izolasyon işine büyük bir önem veriyorum. Hem inşaat hem de yalıtım sektörü Türkiye’nin ilerlemesinde önemli bir görev üstleniyor” dedi.

“SEKTÖR KENDİNİ YENİLİYOR”
Yapı ihtisas fuarlarının yapılmasının inşaat sektörüne üretim yapan firmaların kendilerini yenilemelerine ve tanıtımlarına katkı sağladığını belirten Bims Sanayicileri Derneği Başkanı Musa Ertaş, Blokbims kullanımının inşaat sektörüne getirdiği teknik avantajlardan bahsetti. Ertaş; “Pomza taşının dünya üzerinde bulunan rezervlerinin % 46’sına sahip ülkemizin bu kıymeti zaman içerisinde daha iyi kavrayacağını biliyorum. Ülkemizde % 16’lar civarında olan bu malzemenin önümüzdeki 5 – 10 yıllık süreçte ülkemizin en büyük pazar payına sahip duvar yapı elemanı olacağını söyleyebilirim” dedi.

“SOSYAL SORUMLULUK GÖREVİ, YERİNE GETİRİLDİ”
Fuarın ticari faaliyetleri yanında sosyal sorumluluk görevi üstlendiği inancında olduğunu belirten Polistren Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Cansever yaptığı konuşmada; “Bu sosyal sorumluluk düzenlenen sektörle ilgili sektörel kuruluşların seslerinin duyurulması niteliğini taşımaktadır. Bizlere bu güzel organizasyon ile katkı yapan İhlas Fuara teşekkür ediyorum” dedi.

ETKİNLİKLER RENGARENK
Fuaye alanına kurulan yapay tırmanma duvarı, 4 gün boyunca hem katılımcıları, hem de ziyaretçileri eğlendirmeyi başardı. DJ tarafından gerçekleştirilen müzik yayını da etkinliği daha canlı hale getirdi. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Rauf Tuncer tarafından gerçekleştirilen resim sergisi, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. İhlas Koleji öğrencileri ise, fuar alanında yaptıkları resimler ile geleceğin ressamları olmaya aday olduklarını gösterdiler. Fuar alanında, ziyaretçi ve katılımcılara ücretsiz hizmet veren ayakkabı boyacıları da, fuara renk kattılar. 2.İstanbul Boya Fuarı katılımcısı, Deco Planet’in standında gösteriler gerçekleştiren Aysu Baceoğlu ve Asena medyadan yoğun ilgi gördü. 20.000 metre duvar kağıdı siparişi veren herkese, Fiat Panda araba hediye eden Deco Planet firmasının ilk siparişi veren müşterisi, arabasını Asena’dan aldı.

BİLGİ PAYLAŞIMI SAĞLANDI
Çok çeşitli ve rengarenk etkinlikleri ile ziyaretçilerini eğlendirmeyi başaran Duvar – İzolasyon ve 2.İstanbul Boya Fuarı, sektörün ihtiyaç duyduğu bilgi paylaşımını da sağladı. Kocaeli Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Yalıtım Uygulamaları” ve “Boya Uygulamalarında Kalite” konulu konferanslar ile Polistren Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen “Binalarda Isı Köprüleri ve Isı Yalıtım Uygulamalarındaki Hatalar” konulu konferans sektörel içeriği ile ilgilerin dikkatini çekmeyi başardı. İhlas Fuar tarafından gerçekleştirilen, “ İnsan Yaşamında Ev Anlayışı ve Dekorasyonda Son Trendler” konulu konferans ise güncel bir konu olması sebebiyle, yediden yetmişe herkesin ilgisini çekti ve bilgi akışı sağladı.