Malatya'daki saldırıda zanlı sayısı 10'a çıktı

19 Nisan 2007 Perşembe
Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, dün bir yayınevine yapılan saldırı ile ilgili 10 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
Daşöz, basın açıklamasında, olayda ölenlerin adlarının Ekkehart Geske (Alman uyruklu), Uğur Yüksel ve Necati Aydın olduğunu, bu kişilerin adli otopsilerinin tamamlandığını, Uğur Yüksel’in cenazesinin Elâzığ’daki ailesine teslim edildiğini ifade etti.
Vali Daşöz, binadan atlayarak yaralanan ve Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınan zanlı E.G’nin ifadesine henüz başvurulamadığını söyledi.

“SORUŞTURMA GİZLİLİK İÇİNDE SÜRDÜRÜLÜYOR”
Soruşturmanın gizlilik ve titizlik içinde sürdürüldüğüne işaret eden Daşöz, şöyle konuştu:
“Olayın tahkikatı, soruşturulması, incelenmesi tamamen adli süreç içinde devam ediyor. Emniyet birimlerimiz ve ilgili tüm birimlerimiz savcılara yardımcı olmaktadır. Her türlü bilgi, bulgu değerlendirilmektedir. Tahkikat, yasalara bağlı prosedüre uygun olarak adli merciler tarafından sürdürülmektedir.
İhtiyaç duyduğumuzda bilgilendirme yapılacak. Şu anda gözaltına alınan kişi sayısı 10. Onlar da aynı yaş grubu. Daha önce aynı yerde kalmıyordular. Her türlü bilgi ve değerlendirme sürdürülüyor. Olayın her yönü üzerinde duruluyor. Ama şu an 'illa bu şekilde' denilecek noktada değil. Kısa zamanda tüm yönleriyle ortaya konulacağı konusunda ümitliyim.”

“GÖZALTINA ALINANLARIN SABIKASI YOK”
Her türlü bilgi ve delilin göz önünde tutulduğunu ifade eden Daşöz, gözaltına alınanların sabıka kaydının olmadığını bildirdi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Daşöz, “Olayın örgütsel bir bağlantısı var mı?” sorusuna “Soruşturma her ihtimali dikkate alarak dikkatli bir şekilde sürdürülüyor. Oluş biçimi itibariyle kamuoyunda yoğun olarak bildirilen yöntemlerden farklı bir yöntem söz konusu. Yine de her yönüyle araştırıyoruz” yanıtını verdi.
Bir gazetecinin “İstihbarat zaafı var mıydı?” sorusunu cevaplayan Daşöz, ”Olay polise intikal ettikten sonra polis oraya ulaştı. (Polisin) ulaştığı dakikalarda zanlıların bir kısmı içerideyken birinin de binadan atladığı gözlendi. O kişi de gerekli değerlendirmeye tabi tutuluyor” dedi.

“KORUMA TALEBİ OLMADI”
Binadan atlayarak yaralanan ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi altına alınan E.G'in henüz ifadesine başvurulmadığını belirten Daşöz, öldürülen kişilerin tehdit veya koruma başvurusunun olup olmadığı yönündeki bir soruya ise, “Herhangi bir koruma ve tehdit başvurusu yok” yanıtını verdi.

OTOMOBİL KİRALAMIŞLAR
Saldırganların bir otomobil kiraladıkları ortaya çıktı.
Niyazi Mısri Mahallesi'ndeki Ağbaba İşhanı'nda işlenen cinayetle ilgili zaman ilerledikçe ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor. Edinilen bilgiye göre infazın planlayıcısı olduğu iddia edilen Emre Günaydın'ın ile arkadaşları olay yerine kiraladıkları otomobille geldi. Cinayeti işledikten sonra olay yerinden arabayla kaçmayı planladıkları düşünülen zanlılar amaçlarını gerçekleştiremeden yakalandılar.
Üçüncü kattan beton zemine çakılarak ağır yaralanan Günaydın ile birlikte diğer 4 arkadaşı da cinayetin işlendiği odada polis tarafından suç unsurlarıyla birlikte ele geçirildi. Zanlıların "Rent Acar" dan kiraladıkları 44 KE 553 plakalı araç ise olay yerine 200 metre uzaklıkta bulundu. Polisin araç içinde yaptığı aramada, otomobilin gizli bölmelerine yerleştirilmiş silahların ele geçirildi iddia edildi.
Öte yandan Emre Günaydın'ın tekvandocu olduğu belirtildi. Türkiye birinciliği dahi bulunan Günaydın'ın "Milli Takım"a çağrıldığı ifade edildi. Günaydın'ın babasının da beden eğitimi sporuyla uğraştığı dile getirildi