Meclis Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ı Çankaya Köşkü'nde buluşturan törende ilginç diyaloglar yaşandı. Mehmet ACET Köşk'ten bildiriyor.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, verdiği mesajların toplum tarafından doğru algılandığını söyledi. Büyükanıt, "Algılamayanların bir algı sorunu vardır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü içerisinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Atatürk Müze Köşkü'nün açılışı yapıldı. Açılış töreninde devlet protokolü tam takım oradaydı. Cumhurbaşkanı Sezer'in himayesinde yapılan açılışa, Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, YÖK Başkanı, yüksek yargı organlarının başkanları da katıldı.

Açılışta, ayaküstü sohbet başlayınca ilgi odağı Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt oldu. Büyükanıt'a gazeteciler, "Basın brifinginde verdiğiniz mesajlar yerine ulaştı mı?" diye sordu. Büyükanıt şu karşılığı verdi:

"Hassas bir dönemden geçiyoruz. Benim verdiğim mesajların toplumun bütün kesimlerine ulaştığına inanıyorum. Eğer (mesajlar ulaşmadı) diyen varsa, bunların algılama sorunu vardır diye düşünürüm.

Açılış töreninde, gazeteciler Cumhurubaşkanı Sezer ile de sohbet etme fırsatı buldular. Gazetecilerin, cumhurbaşkanlığı seçimleri için Meclis'te 367 milletvekilinin bulunması şartı ile ilgili bir soruya Sezer, bu sayının aranıp aranmaması gerektiği konusunu bilmediğini söyledi. Gazetecilerin, "Ama efendim Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yaptınız?" hatırlatması üzerine Sezer, "O zaman biliyordum, ama şimdi Cumhurbaşkanıyım bilmiyorum" dedi.

Adaylık süreci ve adayların kimler olabileceği sorusuna Sezer, "Dur bakalım 26 Nisan'a kadar bekleyelim. Adaylar belli olsun" cevabını verdi.

Gazetecilerin, Çankaya seçim sürecinde basının tavrını nasıl buldukları sorusuna Sezer, şu karşılığı verdi:

"Basını kötü buluyorum. Hayretle izliyorum. Basın Türkiye'yi kötü yöne taşıyor."

Cumhurbaşkanı Sezer, emeklilik günlerine ilişkin soru üzerine de "Mümkün oldukça Beşiktaş'ın maçlarını izliyeceğim" dedi.

Gazeteciler ile Sezer arasındaki maç sohbeti, Sakarya-Beşiktaş maçına kaydı. Sezer, "Maç 1-0 iken bıraktım, o zaman bu maç 1-1 biter diye söylemiştim" dedi.