Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yayınladığı bir raporla trfaki canavarının dünyada ne kadar can aldığını ortaya koydu. Sizce dünyada 90 saniye kaza ne kadar can alıyor?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bir raporuna göre, dünyada her 90 saniyede, 25 yaşından genç bir kişi trafik kazasında yaşamını yitiriyor.
Örgütün raporunda, her gün aralarında yayalar ve yolcular ile bisiklet, motosiklet ve otomobil sürücülerinin bulunduğu 25 yaşından küçük 1049 gencin trafik kazalarında öldükleri bildirildi. Trafik kazalarının, 15-19 yaşlarındaki gençlerin en büyük ölüm nedeni olduğu belirtilen raporda, 10-14 ve 20-24 yaşlarındaki gençlerin de en büyük 2. ölüm nedeninin trafik kazaları olduğu kaydedildi.
WHO'nun ''yol güvenliği ve gençler'' konulu ilk raporunu Paris'te basına sunan örgüt yetkililerinden Jose Capel Ferrer, trafik kazalarında Dünya savaşlarındaki kadar insanın öldüğünü söyledi.
Rapora göre, trafik kazalarında her yıl 1.2 milyon insan yaşamını yitiriyor, milyonlarca insan da yaralanıyor. 2002 verilerine dayandırılan raporda, 2002'de trafik kazalarında ölen 25 yaşın altındaki 383 bin kişinin yarısının Afrika ve Güneydoğu Asya'da öldükleri belirtiliyor.
WHO'DAN VİDEO KLİPLER
WHO ayrıca, tüm dünyada 6 dilde yayımlanacak trafik kazalarının engellenmesi için hazırlanan 5 video klibi tanıttı. Video kliplerde, gençlerden araç kullanmadan önce alkol almamaları, bisiklet ve motosiklet kullanırken kask takmaları, emniyet kemerlerini bağlamaları, çok hızlı araç kullanmamaları ve araç sürücülerinin kendilerini görmesini kolaylaştırmaları tavsiyelerinde bulunuluyor. WHO yetkilileri, bu 5 tavsiyeye uyulmasının her yıl milyonlarca yaşamı kurtaracağını belirtiyorlar.


AA