Mahkeme, kayıp trilyon davasında faturayı kapatılan RP’nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan ve partinin Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak’a kesti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kapatılan RP’yle ilgili ünlü ’Kayıp trilyon’ davasından aklandı.

Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi dün, bu konuda Gül hakkında açılan alacak davasını reddetti. Mahkemenin kadın hakimi Hürriyet Yıldırım, Gül ile birlikte İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve AKP Konya Milletvekili Özkan Öksüz hakkındaki alacak davalarının da reddine karar verdi. AKP Konya Milletvekili Halil Ürün’ü ise dava konusu kayıp trilyonun 10 milyar liralık bölümünden sorumlu tutuldu. Gül ve Aksu ile birlikte eski RP yöneticilerinden SP Genel Başkanvekili Recai Kutan, Ahmet Tekdal, Oğuzhan Asiltürk, Aydın Menderes, Şevket Kazan, Fehim Adak, Musa Demirci, Abdurrahim Bezci, İbrahim Aktaş ve A. Muttalip Tatar’la ilgili alacak davaları da reddedildi.

2.6 TRİLYON

Mahkeme, kayıp trilyon davasında asıl faturayı ise kapatılan RP’nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan ve partinin Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak’a kesti. Erbakan ve Ulucak, RP’nin kayıp paralarıyla ilgili davada dün verilen kararla, 2 trilyon 644 milyar 616 milyon 570 bin 561 liralık Hazine alacağının tamamından sorumlu tutuldular. Karar kesinleştiğinde Erbakan ve Ulucak bu parayı 7 yıllık yasal faiziyle birlikte ödemek durumunda kalacak.


HÜRRİYET