Bahçelievler'de Dilara'nın rögar çukuruna düşüp hayatını kaybetmesinden sonra ihale yasaklı olan MVM'nin 6 gün önce hissesini devrettiği Elektromed, İSKİ'den ihale aldı.

MVM 6 GÜN ÖNCE ORTAKLIKTAN AYRILMIŞ


28 Şubat günü küçük Dilara’nın rögar çukuruna düşerek hayatını kaybetmesinden sonra ihale yasaklısı durumuna düşen Bilal Şahin’in sahibi olduğu MVM, daha sonra Elektromed firmasının çoğunluk hisselerini alarak belediye ihaleleri sevdasından vazgeçmedi. Daha önce İGDAŞ’ın “10 bin akıllı sayaç” ihalesine katılan Elektromed dün de İSKİ’nin yeni sayaç ihalesine girdi.

Dünkü ihalede en düşük teklifi veren Elektromed’in Genel Müdürü Ahmet Kaya’ya 17 Ocak tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde, Elektromed’in yüzde 52’sinin MVM’ye ait olduğunu hatırlattık. Kaya, “Şirketimizle ilgili herhangi bir yasak yok, MVM de şirketimizin ortağı değil” bilgisini verdi. Bunun üzerine Elektromed’in ticaret sicil kayıtlarına tekrar baktığımızda, Vatan’ın İGDAŞ ihalesinden sonra yaptığı haber üzerine MVM’nin 13 Nisan’da yani dünkü ihaleden 6 gün önce hisselerini devrettiğini belirledik. MVM’nin sahibi Bilal Şahin, çoğnuluk hisselerini amcasının oğlu Mehmet Şahin’e devretmişti. Elektromed, İSKİ’nin 116 bin elektronik su sayacı ihalesine 39 milyon 961 bin 540 YTL teklif verdi. İhaleye katılan diğer firmalardan Manas Elektronik 45 milyon, EAS Elektronik ise 41 milyon YTL teklif verince, en düşük teklif sahibi Elektromed oldu.

Hisseler nasıl devredildi
17 Ocak’ta Elektromed anonim şirkete dönüştü ve sermaye artırımana gitti. Şirketin ortakları arasında bulunan Yeşilpark Konut Hizmetlerinin yüzde 50 hissesine sahip olan MVM, 6 Nisan’da hisserini Bilal Şahin’in kuzeni Mehmet Şahin’e devretti. 13 Nisan’da ise, Mehmet Şahin’e geçen bu hisseler Selim Kaya’ya devredildi. MVM’nin kazandığığ 187 milyon avroluk Ambarlı atık su ihalesinin ihale yasaklısı olması nedeniyle iptal edilmesini dikkate alan şirket böylece, ihaleden 6 gün önce ihaleye katılma şartlarını kitabına uydurdu ve Elektromed içindeki MVM’nin izlerini sildi.

‘Şahıslara ceza vermedik’
İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, rögar faciası nedeniyle sözleşmesi feshedilen ve 2 yıl kamu ihalelerine girmesi yasaklanan MVM firmasının, ortak olduğu Elektromed firmasıyla İSKİ’nin sayaç ihalesine girmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “MVM Şirketi’nin, belediyedeki ihalesini iptal ettik ve İçişleri Bakanlığı’na 2 yıl kamu ihalelerine girmemesi yönündeki talebimizi ilettik. Ancak, iki yıl ihale yasağı, firma sahiplerinin şahıslarına verilmiş bir ceza değildir. Şahıslarla ilgili böyle bir yaptırım gücümüz yok.”VATAN