Malatya'da yayınevi baskınında 3 kişinin öldürülmesine tepkiler devam ediyor. Malatya Belediyesi'nin öncülük ettiği çok sayıda sivil toplum kuruluşu, bugün yaptıkları ortak açıklamayla cinayetleri kınadılar.

Malatya Belediyesi'nin öncülüğünde biraraya gelen 41 sivil toplum örgütü temsilcisi, yaptıkları ortak açıklamayla cinayetleri kınadılar. Sivil toplum örgütleri adına basın açıklamasını okuyan Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, bütün Malatya'nın sesi olarak bildiriyi hazırladıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Cemal Akın, "İlimizde 18 Nisan 2007 tarihinde 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan elim bir hadise meydana gelmiştir. Bu müessif olay, yediden yetmişe bütün milletimizi derinden yaralamıştır. Öncelikle insanın yaşama hakkını elinden alan bu menfur olayı kınıyor, ülkemize ve hayatını kapbedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bize göre olay başta Malatya'mız olmak üzere ülkemizde hakim olan istikrar ve güven ortamına karşı işlenmiş bir cinayetir. Bizim kadim inanç kültürümüzde, herkesindini kendinedir. Atatürk'ün dediği gibi, bizim milletimiz başka din mensuplarına en fazla saygı gösteren milletlerin başında gelmektedir. İlimizin böyle bir cinayetle gündeme gelmesi bizi fevkalade üzmüştür. Malatya bunu haketmemiştir. Hiç bir Malatyalının bu cinayeti tasvip etmesi mümkün değildir. Malatya Anadolu'da en hoşgörülü kentlerimizin başında yeralmaktadır. Daha iki hafta evvel Malatya Belediyesi ile Almanya'nın Saarbrücken Belediyeler Birliği arasında Kardeş Şehir protokolü imzalanmıştır.

Türkiye'nin İspanya ile birlikte medeniyetler arası diyalog çalışmalarına öncülük ettiği bir süreçte Malatya'mızda meydana gelen bu olay bizimle birlikte bütün milletimizi derinden üzmüştür. Asırlardan beri farklı din mensupları bu topraklarda bir arada huzur içinde yaşamış olmalarına rağmen olumsuz anlamda hiç bir hadise yaşanmamıştır. Malatya'da bulunan kuruluşlar olarak olayı nefretle kınıyor, faillerinin yüce Türk adaleti önünde hesap vereceğine inanıyor, böyle bir hadisenin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz".

Öte yandan Malatya'da bir yayınevindeki saldırının zanlıları olarak gözaltına alınanların uyuşturucu madde kullanıp kullanmadıklarının belirlenmesi amacıyla kan örneklerinin alındığı ve tahlil sonuçlarının beklendiği bildirildi.

Saldırıyla ilgili deliller toplanırken, zanlıların ifadelerinin alınmasına savcı ve avukat nezaretinde bugün başlanabilecek.

Savcının ifade için toplu suçlarda 4 gün süresinin olduğu, olayın gerçekleştiği andan bugüne kadar delillerin toplandığı kaydediliyor.

Zanlıların, saldırı öncesinde uyuşturucu madde alıp almadıklarını belirlemek amacıyla kan örneklerinin alındığı, tahlil sonuçlarının beklendiği belirtiliyor.

Saldırıdan sonra yayınevinde yakalanan zanlıların bir araba kiralama servisinden otomobil kiraladıkları ve otomobili yayınevine yakın bir yerde beklettikleri de öğrenildi.


BİLGİSAYARLAR İLE CEP TELEFONU KONUŞMALARI İNCELENİYOR

Saldırıyla ilgili her detayın değerlendirildiği belirtilirken, saldırıdan sonra yayınevinden delil olarak alınan bilgisayarlarla, öldürülenlerin ve zanlıların telefonlarının incelendiği ifade edildi.

Delillerle, zanlı ifadelerinin tamamlanmasından sonra olayla ilgili daha net bilgilere ulaşılacağı kaydediliyor.

Bu arada, zanlıların şu anda olayın şokunu yaşadıkları bildirilerken, saldırıdan sonra kaçmak isteyen E. G'nin binadan kaçmak amacıyla atlamadığı, muhtemelen binanın su tahliye borularına tutunarak kaçmak istediği sırada düştüğü dile getirildi. Zanlılardan A. Y'nin de yayınevinin bir alt katındaki balkonda yakalandığı ifade ediliyor.

E. G YAKLAŞIK 3 AYDIR YAYINEVİNE GİDİP GELİYORMUŞ

Öte yandan, kaçmak isterken binadan düştüğü belirtilen ve yaralı olarak İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi altına alınan E. G'nin yaklaşık 3 aydan bu yana yayınevine gidip geldiği, diğer zanlıları da onun götürdüğü ileri sürüldü.

İHA