14 Nisan'daki 'cumhuriyet mitingine' kaç kişinin katıldığı polemiğine son noktayı Emniyet Genel Müdürlüğü koydu. İşte resmi rakamlara göre mitinge katılım oranı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, haftalık basın açıklamasında 14 Nisan 2007 tarihinde yapılan Cumhuriyet Mitingi’nin tartışılan katılım sayısını netleştirdi. Yapılan yazılı açıklamada geçtiğimiz hafta yapılan 4 gösteri ve yürüyüşte toplam 585 bin kişinin katıldığı belirtildi. Bunlardan 583 bininin ise Cumhuriyet Mitingi'ne katılanlardan, 2 bininin ise diğer üç mitinge katılanlardan oluştuğu ifade edildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada geçtiğimiz haftanın trafik, asayiş, güvenlik, terör, organize, mali ve kaçakçılık suçları istatistiki olarak değerlendirildi.
Türkiye genelinde bir önceki hafta yapılan 9 gösteriye 5 bin 586 kişi katılırken, Cumhuriyet Mitingi bu sayıyı 2006 yılının tamamından daha da fazla bir sayıya tırmandırdı. 10-16 Nisan 2007 tarihleri arasında Türkiye genelinde 4 gösteri ve yürüyüş düzenlendiğini açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü, tartışma yaratan Cumhuriyet Mitingi’nin de ortalama sayısını verdi. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gelen resmi kayıtlara göre Ankara Tandoğan’da 14 Nisan 2007 tarihinde düzenlenen mitinge katılım tam olarak 583 bin olarak gerçekleşti.
Anıtkabir Komutanlığı rakamlarına göre de mitinge katılan 583 bin kişiden 370 bini Ata'nın kabrini ziyaret etmişti. Mitingin hemen ardından yapılan açıklamada Komutanlık, Anıtkabir'in 14 Nisan günü saat 17.00'ye kadar 370 bin ziyaretçi kabul ettiğini açıklamıştı.
(ANKA)