Başkan Hugo Chavez’in, Venezuella’daki birkaç başat petrol projesinin denetimini Amerikalı ve Avrupalı şirketlerden devralmak için koyduğu 1 Mayıs nihai tarihiyle birlikte, kılıçların çekileceği an hızla yaklaşıyor

Ortadoğu dışındaki en önemli petrol kaynaklarından bazıları Venezuella’da yer alıyor.Geçenlerde, Venezeullalı yetkililer, Amerika’ya yaptıkları petrol ihracatını kesme sözlerinin boş olmadığını gösteren bir girişimle, ülkede çıkan petrolü işleyen Amerikan rafinerilerini kapatabileceklerini ilan ederek, petrol şirketleri üzerindeki baskıyı artırdılar. Ayrıca, Chavez hükümeti, Çin ve dünyanın diğer yerlerinde, Venezuella petrolü için yeni satış noktaları oluşturmaya çalışıyor.

LatinPetroleum dergisinin yayımcısı ve petrol analisti Pietro Pitts şöyle diyor: “Chavez dünyanın en büyük petrol şirketleriyle ‘korkak tavuk’ oynuyor. Ve şu anda kazanan o.” Ancak, sonuçta herkesin kaybetmesi olasılığı mevcudiyetini koruyor. Chavez, Venezuella petrol endüstrisi üzerinde giderek artan oranda denetim sağlarken, ulusal Petroleos de Venezeula şirketi üzerindeki stres de büyüyor. Şirketin yönetimi politize olurken, tesislerin bakım ve geliştirme paraları, çoğalan hükümet harcamalarını karşılamaya ayrılıyor.