Talat, " Kıbrıs Türk halkı, bu güzel adayı sizinle paylaşmaya hazırdır. Gelin, çözüm çabalarımıza siz de katkı koyun; güzel adamızın bir dostluk ve işbirliği adası olmasını engellemeyin"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 26. kuruluş yıldönümü kutlamalarında konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum tarafıyla sürdürdükleri görüşmelerde sürecin hızla ilerlemesi için çalışan ve çözüme ilgi gösterenleri katkı koymaya teşvik eden bir strateji izlediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Talat, bütün dünya ve özellikle de Kıbrıs Rum tarafını, Kıbrıs Türk halkının 450 yıllık kendi kendini yönetme iktidarına saygılı olmaya çağırdı.

“ADAYI PAYLAŞMAYA HAZIRIZ"

KKTC'nin ulaştığı konumun, Türkiye'nin desteğiyle, yıllar öncesine göre çok daha yüksek, gururlanılacak bir konum olduğunu ifade eden Talat, " Kıbrıs Türk halkı, bu güzel adayı sizinle paylaşmaya hazırdır. Gelin, çözüm çabalarımıza siz de katkı koyun; güzel adamızın bir dostluk ve işbirliği adası olmasını engellemeyin. Hala daha dünyaca tanınan, gelişmiş uluslararası ilişkilere sahip, 21. yüzyılın ölçütlerinde kabul gören bir devlete sahip olmak için verdiğimiz uğraşların karşılığını alamamış olmak bizi üzüyor ve sıkıyor. Biliyorum, ancak bu burukluğu yıkıp bu konuda verdiğimiz uğraşları sürdürmek zorundayız" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Talat, "KKTC yurttaşlarının çözüm istencinden güç alarak, Türkiye tarafından da aktif destek gören iki kesimli, iki toplumlu iki halkın siyasi eşitliğine ve iki Kurucu Devletin eşit statüsüne dayanan yeni bir ortaklık çözümüne ulaşma çabası içinde olduklarını" belirtti.

"ATATÜRK'Ü REHBER EDİNDİK"

Kıbrıs Türk halkının, Atatürk ilke ve devrimlerini hiçbir baskı altında kalmadan, tamamen kendi istenciyle gönüllü olarak uygulamaya koyduğunu, Atatürk'ün modernleşme hedeflerini her zaman gönülden desteklemiş ilerici bir halk olduğunu anlatan Talat, "Bütün dünya, bu yüce önderin erdemlerine hayranken, biz onun, halkının hakları için gözünü budaktan sakınmayan savaşçı niteliği kadar, halkını huzura ve refaha kavuşturmak için düşmanları ile uzlaşmayı beceren karakterini de kendimize rehber edindik" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs sorununu çözüme kavuşturma mücadelesinde halkın temel haklarından ödün vermeden, Kıbrıslı Rum muhataplarıyla uzlaşmayı becerebileceklerine inandıklarınız ve bu inançla görüşme sürecini kararlı bir şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Talat şöyle devam etti: "Kıbrıslı Türkler olarak, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için gerçekten çok yoğun, ama temkinli bir uğraş veriyoruz. Kıbrıslı Rum muhataplarımızla sürdürdüğümüz görüşmelerde, sürecin hızla ilerlemesi için çalışan ve çözüme ilgi gösterenleri katkı koymaya teşvik eden bir strateji izliyoruz. Böylesine aktif bir politika izlememizin başlıca nedeni Kıbrıs Türk halkının çözüme olan ihtiyacıdır. Ne var ki, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının bütün insanlığın yararına olduğunu da biliyoruz. Çözüm, bizim insanlığa yapabileceğimiz en büyük katkıdır." Günümüzde, dünyanın en büyük sorunu haline gelen kültürler arası çatışmaları, yepyeni bir kültürler arası dostluğa dönüştürme projesine Kıbrıs'tan başlayabiliriz."

Türkiye Cumhuriyeti'nin bölge ve dünyada artan itibarını ve gücünü gururla izlediklerini belirten Talat, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin, gücünü ve itibarını başkalarına düşmanlık yapmak için değil, dostluk ve işbirliği için kullanmasını hayranlıkla takip etmekteyiz. Çözüm yanlısı politikamızın kazandığı destek, Türkiye'nin uluslararası alanda artan itibarı ve gücüyle birleşince, Kıbrıs Rum tarafını çözüme zorlayacak yeni bir konjonktür, eskisinden farklı bir uluslararası durum gelişiyor. Bugün artık, Türkiye ile birlikte, uluslararası konjonktürü etkiler ve kendi lehimize olacak şekilde dönüştürür duruma geldik." Talat, "Türkiye'nin ve bizim uluslararası ilişkilerimizin son beş yılda izlediği seyir, uluslararası alanda etkili olmak isteyenlerin alması gereken veya bundan sonraki tutumumuzun ne olması gerektiğini anlatan derslerle doludur" dedi.

kaynak: Haber7