Mersin'de intihar amaçlı gaz zehirlenmesi sonucu hayatını kaybeden gencin organları ailesi tarafından bağışlandı. Gencin karaciğer ve böbrekleri 3 ayrı hastaya nakledilecek.


İNTİHAR EDEN GENCİN ORGANLARI HAYAT KURTARACAK


Mersin'de intihar amaçlı gaz zehirlenmesi sonucu hayatını kaybeden gencin organları ailesi tarafından bağışlandı. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erdal Doruk, Mustafa G'nin (16), gaz zehirlenmesi nedeniyle beyin ölümünün gerçekleştiğini belirtti. Bunun üzerine ailenin dün akşam saatlerinde çocuklarının organlarını bağışlamaya karar verdiğini ifade eden Doruk, ''Prof. Dr. Mehmet Çağlıkülekçi başkanlığındaki benim de arasında bulunduğum, Yrd. Doç Dr. Hakan Canbaz ve Yrd. Doç. Dr Handan Birgüçer'den oluşan ekip tarafından gencin karaciğer ve böbrekleri çıkarıldı'' dedi. Doruk, karaciğerin İstanbul'a, sağ böbreğin İzmir, sol böbreğin Erzurum'a gönderileceğini bildirdi. Bu arada, organlar MEÜ'ye ait bir araçla özel kutularda Dr. Aydın Karahan gözetiminde Adana Havalimanı'na götürüldü. İstanbul'a gönderilen organlardan ikisi buradan yine havayoluyla İzmir ve Erzurum'a ulaştırılacak.

ÇOCUĞUN AİLESİ
Emekli işçi baba Cevdet G. (51), gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun organlarını kardeşleriyle konuştuktan sonra bağışlamaya karar verdiklerini söyledi. Böylece 3 kişinin hayatını kurtaracaklarını belirten Cevdet G, ''Çocuğumuzun organlarını içimizden gelerek, severek bağışladık. Bu 3 kişiyle her zaman haberleşip görüşeceğim. Artık onlar da benim evlatlarım oldu'' dedi. Mustafa G'nin, 4 çocuğundan en küçüğü olduğunu ifade eden Cevdet G, şunları kaydetti: ''Bu en küçüktü ve Taşucu Endüstri Meslek Lisesi birinci sınıfa gidiyordu. Niye intihara kalkıştığını bilmiyorum. Evde yalnız kaldığında tüpü açarak intihar etmeye çalışmış. Eve geldiğimizde ağabeyi tüpün dibinde yatarken görmüş. Alıp hastaneye götürmüş. Tedavi gördü ama yaşamadı.''
Diğer vatandaşlara da organ bağışı yapın çağrısında bulunan Cevdet G, ''Birkaç can kurtarmak isterlerse onlar da organ bağışında bulunsunlar. Oradaki çocukları da düşünmemiz gerekir. Belki de bu organı bağışlanan çocuklar ileride vatanımızı milletimizi koruyacak gençler olarak yetişecektir'' diye konuştu.


AA