Hava durumu sayfasında “Cyprus TRNC” ifadesine yer verince Rumlar çılgına döndü.Dünyada yaygın olarak kullanılan arama motoru Yahoo, hava durumu sayfasında KKTC’nin İngilizce karşılığı olan “Cyprus TRNC” ifadesine yer verince Rumlar çılgına döndü. Rum basını ayağa kalkarken, Rumlar Yahoo’yu uzun bir süre boykot etme kararı aldı. Simerini gazetesi “Seçiniz: ’Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ ya da ’KKTC’” başlığını kullandı.

‘Yavru vatan’ 26 yaşında
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin
KKTC’nin 26’ncı kuruluş yıl dönümü dün Lefkoşa’da düzenlenen törenle kutlandı. Geçen hafta bir kitapta yer alan “KKTC’nin kurulduğu gün mecliste hayır oyu verdim ve kuruluş bir oy farkla kabul edilince ağladım” sözleri nedeniyle tartışma yaratan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın evsahipliğinde gerçekleşen kutlamalar, tebrik kabulünün ardından, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen geçit töreniyle devam etti.

Törende Talat ile
KKTC’nin birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş kısa bir süre sohbet etti. Başbakan Derviş Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu’nun katıldığı törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de mesajı okundu. Törende konuşan Talat, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için “Çok yoğun, ama temkinli” bir uğraş verdiklerini belirterek, Kıbrıs Rum tarafıyla sürdürdükleri görüşmelerde sürecin hızla ilerlemesi için çalışan ve çözüme ilgi gösterenleri katkı koymaya teşvik eden bir strateji izlediklerini söyledi.

kaynak: (Vatan)