Ahmedinejad'tan Türkiye ÖvgüsüAhmedinejad, Türkiye'nin, Dost ve Kardeş Bir Ülke Olarak Yapıcı ve Samimi Bir Rol Oynamaya Çalıştığını Kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer enerji faaliyetlerinin devam edeceğini, bu konuda kimseyle müzakere etmeyeceklerini söyledi. Ahmedinejad, Türkiye'nin, dost ve kardeş bir ülke olarak yapıcı ve samimi bir rol oynamaya çalıştığını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Anadolu Ajansı'nın da üye olduğu Asya-Pasifik Haber Ajansları (OANA) toplantısına katılan gazetecileri kabulde yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer enerji faaliyetlerine değindi.

Batılı ülkelerin nükleer konuda ''İran karşıtı politikalarını'' eleştiren Ahmedinejad, ''Düşmanlar, nükleer enerji konusunu siyasileştirmek için tüm imkanlarını seferber ettiler, ama sonunda yenildiler ve biz galip geldik'' dedi.

Ahmedinejad, ''Nükleer enerji, İran halkının vazgeçilmez hakkıdır, bu hak müzakere konusu yapılamaz. Sadece Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği çerçevesinde görüşürüz'' diye konuştu.

Nükleer teknoloji konusunda Batı ile yapıcı ve olumlu işbirliğine hazır olduklarını yineleyen Ahmedinejad, ''Nükleer enerji teknolojisi alanında işbirliği Batı'nın yararınadır. Batılı ülkelerin buna karşı çıkması İran'ı daha güçlü kılacak ve gelişmesine yol açacak.''

İran Cumhurbaşkanı, Batı'yla nükleer müzakerelerde Türkiye'nin konumuyla ilgili bir soruya, ''Türkiye, dost ve kardeş bir ülke olarak yapıcı ve samimi bir rol oynamaya çalışıyor. Herkesle içten ve samimi işbirliğinden yanayız'' cevabını verdi. (Anadolu Ajansı)