HRİSTİYAN KIZ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
İzmir'in Menemen İlçesindeki evinde AA muhabiri ile görüşen Melik Aydın, Malatya'daki yayınevinde öldürülen kardeşi Necati'nin 25 yaşına kadar ''dinine çok bağlı'' biri olduğunu, ''5 vakit namazını'' kıldığını, ''Kur'an kursuna devam ettiğini ve hafız olduğunu'' anlattı. Kardeşinin ''kılamadığı namazları liste yaparak daha sonra kıldığını'' ifade eden Melik Aydın, ''Bizim evde kalırken odasının duvarına hat sanatına uygun yazılar yazdı'' diyerek, bu yazıları gösterdi.

-''HRİSTİYAN KIZLA TANIŞTIKTAN SONRA DEĞİŞTİ''-

Kardeşinin, İzmir'de bir firmada muhasebeci olarak çalışmaya başladıktan sonra Şemsa Kılçıksız ile tanıştığını belirten Aydın, Hristiyan olan bu kızla tanıştıktan sonra ''giderek değişmeye başladığını'' söyledi. İnşaat taşeronluğu yapan Melik Aydın, kardeşiyle ilgili şunları anlattı: ''Yanılmıyorsam 1995 yılıydı. Geç saatlere kadar eve gelmedi. Merak edip kız arkadaşı Şemsa Kılçıksız'ın evini aradık. Bize 'kardeşiniz Hristiyan oldu' dedi.

Biz inanmayınca, 'Eve gelince kardeşinize sorun' diyerek telefonu kapattı. Bir süre sonra eve gelen kardeşim Necati'ye Şemsa'nın söylediklerini iletince, doğru olmadığını ve kendisinin Şemsa'yı Müslüman yapacağını söyledi. İşine devam ederken Şemsa ile görüşmeleri daha da sıklaştı. Bu arada, izinli olduğu pazar günleri mutlaka bir bahane uydurup sabah evden çıkıp akşam geliyordu. Sonradan öğrendik ki kilisede pazar günü düzenlenen ayinlere katılıyormuş.

Daha sonra Şemsa Kılçıksız ile evlendi ve 1999 yılında da Hristiyan oldu.'' Hristiyan olduktan sonra kardeşi Necati'nin kendilerine bir mektup gönderdiğini belirten Melik Aydın, ''Öncelikle sizleri Rab İsa Mesih'in yüce selamıyla selamlıyorum'' diye başlayan mektubu gördüklerinde şaşkına döndüklerini söyledi. Melik Aydın, kardeşinin mektubunun bazı bölümlerinde şu satırların yer aldığını bildirdi:

''Yaşadığımız onca karmaşa ve çatışmadan sonra verilmiş olan net kararla Mesih İsa'ya yakın olan imanımı muhafaza etmek, yaşamak ve sonuna kadar bu gerçeği muhafaza etmek için sizden ayrı olmaya karar verdim... Bunun için sevinin, kurtuluşu İsa'ya olan imanımla kazandım. O'nsuz yaşamak ölümü ve yok oluşu ebediyen hak etmek demektir...''

-HAYATI ANİDEN DEĞİŞTİ-

Kardeşi Necati'nin evlenmeden önce işe otobüsle gidip geldiğini söyleyen Melik Aydın, ''evlendikten sonra hayatının bir anda değiştiğini'' söyledi. Melik Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Evlendikten sonra lüks bir hayat yaşamaya, Avrupa ve ABD'de tatile gitmeye başladı. Evliliğinden 2 çocuğu oldu. İncil dağıtmaya başladı. Ege Bölgesinde İncil dağıtımı yaptı. 2000 yılında Kemalpaşa'da İncil dağıtırken şikayet üzerine gözaltına alındı ve tutuklandı. Bir ay tutuklu kaldıktan sonra şikayetin geri alınması üzerine serbest kaldı. 4 yıl önce Malatya'ya gitti.''

-''VAHŞİCE ÖLDÜRÜLDÜ''-

Kardeşinin ve 2 arkadaşının boğazlarının kesilerek öldürülmesi haberini ''büyük bir üzüntü'' ile öğrendiklerini kaydeden Melik Aydın, ''Her ne olursa olsun, bir insanın boğazının kesilerek vahşice öldürülmesini tasvip etmek mümkün değil'' dedi.


AA