Niğde Emniyet Müdürü Feridun Boz, geçen yıl Niğde’de polisin tek kurşun bile sıkmadan yaptığı operasyonda, yasadışı TKP/ML- TİKKO örgütünün çökertildiğini ve örgütün o günden bu yana ülkede tek bir eyleminin olmadığını söyledi.

Niğde Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hamdi Erdoğan ile birlikte Niğde Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Emniyet Müdürü Feridun Boz, gazeteci- polis ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. 16 Mayıs 2006’da kent merkezinde terör örgütü TİKKO’ya yönelik tek kurşun bile atılmadan yapılan operasyonun ülkede örnek olduğunu, bu operasyonla örgütün çökertildiğini savunan Boz, “Şunu üzerine basarak söylüyorum. Bizim yaptığımız operasyondan bu yana örgütün herhangi bir eylemi söz konusu değildir. Örgütü tamamen belirli bir noktaya düşürdük. O günden sonra örgüt eylem yapamadı. Çünkü örgütün sözde genel sekreterini ve üst yönetimini aldık. Türkiye’nin en bombacı ekibiydi. Silah kullanmadan operasyonu tamamladık” dedi.

Niğde’de son dönemde gerçekleştirdikleri ‘Makas’ operasyonuyla da 56 uyuşturucu satıcısının yakalanarak tutuklanmasının sağlandığını belirten Boz, bu çalışmanın da genç polislerin özverisi ile başarıyla sonuçlandığını söyledi.

POLİSİN KALİTESİ YÜKSELİYOR

Niğde Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hamdi Erdoğan da, polisin toplumsal olaylarda gazetecilerin fotoğraf makinelerinin deklanşörünü daha ölçülü şekilde kullanmalarını arzu ettiğini söyledi. Polisin kötü imajını yıkıp, çağdaş imaja sahip olması için çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, “Eskiden ortaokulu bitirmiş ve gücü kuvveti yerinde olanlar polis olabiliyordu. Şimdi eğitime, kaliteye ağırlık veriyoruz. Geçen yıl 73 bin müracaat vardı, alınacak öğrenci sayısı 6 bin 400 kişiydi. Eğitim düzeyi ve seviyesi yükseldikçe hizmet kalitesi de artmış olacaktır. İyi bir eğitim verilirse, iyi bir hizmet kalitesi de elde etmiş olacağız” diye konuştu.

Cemiyet Başkanı Süleyman Tuzcu da, Boz ve Erdoğan’a birer teşekkür belgesi vererek, gazetecilere sağladıkları destekten dolayı teşekkür etti.

LİDER KADRO YAKALANMIŞTI

NİĞDE polisi, 16 Mayıs 2006’da, Selçuk Mahallesi’ndeki bir apartman dairesine yerleştiği tespit edilen TKP-ML/TİKKO üyesi 7 kişiyi bir tek kurşun atılmadan gerçekleştirilen operasyonla yakalamıştı. 3 kişinin öldüğü, dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik’e yönelik bombalı suikast emrini verdiği iddiasıyla aranan örgütün Genel SekreteriEllez-Dede’ kod adlı Halil Şahin, Karadeniz Bölge Sorumlusu ‘İnce Mehmet’ kod adlı Yaşar İ., örgütün bombacısı ‘Umut’ kod adlı Cengiz K., sözde kırsal alan komutanı ‘Hasan’ kod adlı Sedat O., merkez komite üyeleri ‘Sinan’ kod adlı Tayyar E. ve Naki D. ile kadın terörist Resmiye V. tutuklanmıştı.

Hürriyet