Emniyet Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada bir polis hatası olduğunu belirten, mitinge katılımın açıklandığı gibi 585 bin değil, sadece "585" kişi olduğunu belirtti!

Emniyet Genel Müdürlüğü basın bülteninde yaptığı yanlışı jet hızıyla tashih etti. Saat 10.00'da yapılan açıklamada katılım sayısının hatalı yazıldığı, iki buçuk saat sonra yapılan açıklamayla duyuruldu. Emniyet, rakamın "585 bin" değil "585" olduğunu belirtti. Emniyetin ilk açıklamasındaki 585 bin rakamının, Ankara'da düzenlenen Cumhuriyet Mitingi'ne katılımı içerdiği biçiminde yorumlanmıştı.
Bir polis memurunun hatası nedeniyle "585 bin" olarak yazılan geçen haftaki mitinglere ilişkin sayı ise yeni açıklamada şöyle vurgulandı: "Basın açıklamalarında ülke genelinde yapılan yasadışı olayların istatistikleri verilmektedir. Türkiye genelinde gerçekleştirilen izinsiz 4 toplantı ve gösteri yürüyüşüne yaklaşık 585 (Beş yüz seksen beş) kişi katılmıştır."
Geçtiğimiz hafta düzenlenen Cumhuriyet Mitingi'nin yasal olduğunu bu nedenle de açıklamada yer almadığını ifade eden Emniyet yetkilileri, "Şahsi bir hata nedeniyle 583 bin kişi mitingde yer almış gibi bir açıklama yapılmıştır" dedi. Türkiye genelinde geçen hafta 1'i molotoflu 3'ü basın toplantısı şeklide toplam 4 gösteri yapıldığını bildiren Emniyet yetkilileri, "Buna da toplam 585 kişi katılmıştır" diyerek hatayı düzeltti.
(ANKA)