Amerikan Kongresi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretine üç hafta kala, hazırladığı raporla Ergenekon sorusturması sürecine eleştiriler getiren gazeteci Gareth Jenkins'i ağırladı."Türkiye'nin Ergenekon Soruşturması: Gerçeklerle Fantezi Arasında" adlı raporu yazan gazeteci Jenkins, başta birçok kişi tarafından olumlu karşılanan soruşturmanın "paranoyak" ve "siyasi" bir yapıya büründüğünü iddia etti.

Washington Arı Hareketi'nin girişimiyle Kongre binasında düzenlenen toplantıda Jenkins, adli süreçte yaşanan usulsüzlükler ve bazı medya kuruluşlarına sızdırılan belgelerle, soruşturmanin
AKP muhaliflerini bastırma hareketine dönüştüğünü savundu.

20 yılı aşkın bir süredir
Türkiye'de yaşayan İngiliz gazeteci, insanların varlığı kanıtlanmayan bir örgütün üyesi olmakla suçlandığını, savcıların da soruşturma sırasında hukukun ana ilkelerinden olan "kanıtlardan yola çıkma" prensibini gözardı ettiklerini belirtti.

AKP'nin soruşturmaya yaklaşımını da değerlendiren Jenkins, "Bu soruşturmanın Başbakan Erdogan tarafindan yürütülüğünü sanmıyorum ancak
AKP kesinlikle sürecin devam etmesine izin veriyor" dedi. Jenkins, Gülen hareketinin de soruşturmanin devam etmesi icin çaba gösterdiğini belirtti.

Toplantının Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyaretine 3 hafta kala, hem de Amerikan Kongresi'nde yapılması, bazı basın kuruluşlarınca kınanmıştı.


kaynak: ekolay.net