Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçimi konusunda henüz bakanların görüşünü almadığını belirterek, "Takdir ettikleri zaman bu konudaki görüşlerimizi söyleriz" dedi.

Şahin, partisinin Cumhurbaşkanı adayı konusunun konuşulduğu hiçbir toplantıya katılmadığını söyledi.
Bakan Şahin, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü ve KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi işbirliği ile kurulacak, 'Akdeniz ve Ortadoğu Araştırma ve Eğitim Merkezi' kuruluş protokolü imza törenine katıldı.
Toplantı öncesi gazetecilerin Malatya'da meydana gelen olayla ilgili sorularını cevaplayan Bakan Şahin, cinayetin son derece üzücü olduğunu kaydetti. Hoşgörünün egemen olduğu bu topraklarda bu tür cinayetlerin işlenmemesi gerektiğini ifade eden Şahin, "Tabiki milletçe çok büyük üzüntü içerisindeyiz. Bu cinayeti işleyen çocuklar ne yazık ki bu ülkenin çocukları, bizim çocuklarımız. Onları yetiştirmede ne eksiklerimiz var, bunları sorgulamak zorundayız. Ancak bu çocuklar ve bunları yönlendirenler eğer bunu Müslümanlık adına yaptılarsa, İslam'da cinayet işlemenin, kasten adam öldürmenin yerinin asla olmadığını bilmeleri gerekir. Bu eylemleri ile inandıklarını iddia ettikleri İslam'a en büyük zararı verdiklerini bilmeleri gerekir" diye konuştu.
"Türkiye'de inanç ve ırk eksenli, hangi eksenli olursa olsun cinayetlerin işlenmesi asla uygun görülemez" diyen Bakan Şahin, şöyle devam etti: "Olay yargıya intikal etti.
Yargı kuşkusuz, arka planda kimler var, yönlendirenler var mı bunları ortaya çıkaracak. Hükümet olarak bu tür olaylarla yeniden karşılaşmamak için alınması gereken tedbirleri bir an önce almak için acele etmemiz gerekiyor."
Bakan Şahin, "Hükümet kendi arasında özel bir değerlendirme yaptı mı?" şeklindeki soruya ise, "Bakanlar Kurulu toplanamadı, yani bu olaydan sonra bakanlar bir araya gelme imkanı bulamadık. Sayın Başbakanımız Adalet ve İçişleri Bakanı ile iki kere görüştü. Ama bakanlar kurulunun ilk toplantısında bu konu gündeme gelecektir" yanıtını verdi.
Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığı konusunda, 'Sürpriz yapacağız" sözünün hatırlatılması üzerine Şahin, "Partimizin cumhurbaşkanı adayının konusunun konuşulduğu ve görüşüldüğü hiç bir toplantıda bulunmadım. Sayın Başbakan konuyla benim ve diğer bakan arkadaşların henüz görüşünü almadı. Takdir ettikleri zaman bu konudaki görüşlerimizi söyleriz. Süreç içerisinde bu parlamento cumhurbaşkanını seçecektir, Türkiye cumhurbaşkansız kalmaz merak etmeyin" şeklinde konuştu.


İHA