AK Parti'nin Köşk adayını açıklayacağı grup toplantısı 24 Nisan'da yapılacak. Parti yönetimi, adaylık başvurusunun altında tüm vekilinin imzasının yer alması için harekete geçti.

AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayını açıklayacağı grup toplantısının 24 Nisan'da yapılacağı açıklandı.
AK Paeri'de 352 imzayla aday başvurusu hazırlığı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Parti grubunun bir bütün olarak çıkarılacak adayın arkasında olması” gerektiğine ilişkin sözleri üzerine AK Parti yönetimi, Cumhurbaşkanı adaylık başvurusunun altında tüm milletvekilinin imzasının yer alması için harekete geçti.
AKP MKYK’nın Erdoğan’a tam yetki vermesinin ardından, AKP yönetimi çalışmalarını belirlenecek adayla ilgili parti içinde en küçük bir tartışma yaşanmamasına yoğunlaştırdı. Parti yönetimi, Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanı adayının arkasında grubun tam desteğini” istemesinden hareketle, çıkarılacak adaya tam destek sağlamayı planlıyor. Bu doğrultuda Erdoğan’ın açıklayacağı adayın TBMM Başkanlığına yapılacak başvurusunda AKP’li milletvekillerinin tamamının imzalarına yer verilecek. Hafta başında milletvekillerinden imzalarının alınması bekleniyor.
Başvuruda sadece TBMM Başkanı olduğu için Bülent Arınç'ın imzası yasa gereği bulunmayacak. Bunun dışında tek ayrıcalık ise imzasını koymak istememesi halinde aday gösterilen isme tanınacak. Böylece 354 sandalyeye sahip AKP'nin Cumhurbaşkanı aday başvurusunun altında enaz 352 imza bulunacak.
ANKARA’DAN AYRILMAYIN
AKP yönetimi, Cumhurbaşkanı seçim sürecinde grubun yönetimi konusunda da önlemler aldı.
Parti yönetimi, milletvekillerini seçimin yapılacağı tarihlerdeki programları konusunda uyardı. Milletvekillerinden adaylık başvurularının sona erip seçim takviminin başlayacağı 26 Nisan’dan itibaren yurtiçi ve yurtdışı programlarını iptal ederek Ankara’da bulunmalarını istedi.
Bakanların da aynı şekilde özellikle 26 Nisan sonrası yurtdışı programları konusunda uyarıldığı, zorunlu olmadıkça seçim süreci sonuna kadar Ankara’dan ayrılmamalarının istendiği belirtildi.


ANKA