Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, isim krizi konusunda Avrupa Birliğinin girişimi doğrultusunda Yunanistan ile görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

BM arabulucusu Matthew Nimetz tarafından yürütülen müzakerelerde yeni bir isim önerisi beklediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı İvanov, "Mademki Avrupa Birliği Makedonya ile Yunanistan arasında baş başa görüşmelerin yapılmasını istiyor, biz de bu görüşmelere hazırız" diye konuştu.

Makedonya ile Yunanistan arasında AB'nin girişimiyle yapılması planlanan ikili görüşmelere gelecek hafta başlanması bekleniyor.

Makedonya'nın 1991 yılında eski Yugoslavya'dan ayrılmasından sonra Yunanistan, bu adı taşıyan bir bölgenin kendi toprakları içinde olduğu gerekçesiyle komşu ülkenin bu ismi kullanmasına karşı çıkıyor.

Yunanistan, 1995'te yapılan bir anlaşmayla Birleşmiş Milletlere 1992 yılında "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" adıyla girmeyi kabul eden Makedonya'nın AB ve NATO üyeliğini engellememeyi taahhüt etmişti. Makedonya, Yunanistan'ı anlaşmayı ihlal etmekle suçluyor.

kaynak: Haber7