Mısır'ı kızdıran 7 harika

Gize Piramitleri, Ayasofya Müzesi'nin de aday olduğu ''Dünyanın 7 Yeni Harikası'' yarışması adayları arasından çıkarıldı.

Dünyanın 7 harikası arasında günümüzde sağlam kalan tek yapı olan Gize Piramitleri'nin, "Dünyanın 7 Yeni Harikası" yarışmasının "onur ödülü" adayı olmasına karar verildi.

Açıklama, İsviçreli maceraperest Bernard Weber'in 1999 yılında başlattığı yarışmanın Welcome to the election of the New 7 Wonders of the World adresindeki internet sitesinde yapıldı.

Yarışmanın 200 adayı arasında Ayasofya Müzesi'nin yanı sıra Eyfel Kulesi, Özgürlük Anıtı ve Tac Mahal bulunuyor.

Organizasyonun bu kararı, daha önce bu yarışmaya karşı olduğunu açıklayan Mısır'ın tepkisini çekti.

Mısır Antik Eserler Kurumu Başkanı Zahe Havas, "Weber saçma sapan konuşuyor. Bu projeye karşıyım. Bir Yunan tarihçinin, dünyanın 7 harikasını, kendisinden sonra bir turizm acentası yenilerini seçsin diye belirlemiş olmasını kabul edemem" dedi.

Yunanlı tarihçi Bizanslı Philon'un belirlediği sanılan dünyanın 7 harikasından Babil'in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Artemis Tapınağı, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri ve Kral Mausoleus'un mezarı günümüze dek kaybolmuş, bir tek Gize Piramitleri sağlam kalmıştı.

Yarışmanın internet sitesinde ya da telefon aracılığıyla yapılan oylamanın 6 Temmuz 2007'ye dek süreceğini belirten organizatörler, "7 yeni harikayı" 7 Temmuz, yani 07.07.2007'de açıklayacak.