Vatikan, İrlanda'daki "çocuk tacizi" raporundan büyük rahatsızlık duyan Papa 16. Benediktus'un, İrlanda halkının bu konudaki duygularını paylaştığını bildirdi.

Katolik Kilisesinin İrlanda ve Kuzey İrlanda'daki en yüksek yetkilisi Armagh Başpiskoposu Kardinal Sean Brady ve Dublin Başpiskoposu Diarmuid Martin, Papa 16. Benediktus ile görüştü.

Görüşmenin ardından Vatikan'dan yapılan açıklamada, "İrlanda halkının nefret, aldatılmışlık ve utanç duygularını paylaşan Papanın İrlandalılara hitaben bir mektup yayımlayarak Vatikan'ın tepkisini ileteceği" ifade edildi.

Açıklamada, Vatikan'ın söz konusu raporun gündeme getirdiği sorunları büyük bir ciddiyetle ele alarak benzer olayların tekrarlanmaması için gerekeni yapacağı da kaydedildi.

İrlanda hükümetince görevlendirilen bir komisyonun hazırladığı rapor, 1975-2004 arası dönemde, "bazı din adamlarının 300'den fazla çocuğa cinsel tacizde bulunduğunu ve bu yöndeki şikayetlerin Dublin'deki din otoriteleri ve diğer kilise yetkililerince örtbas edildiğini" ortaya koymuş, raporda adı geçen bazı din adamlarının istifası istenmişti.

kaynak: Haber7