Arınç ve Gül'den zirve: Cumhurbaşkanlığı konusunda Erdoğan'la mutabakat içindeyiz

20 Nisan 2007 Cuma
TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün görüşmesinde, cumhurbaşkanlığı konusunda "Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gül'ün mutabakat içinde olduklarının bir kez daha teyid edildiği" bildirildi.
1 saate yakın süren görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Gül açıklama yapmazken, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine, "Olağanüstü bir şey çıkarmayın. Her zaman görüşüyoruz" diye konuştu.
Alınan bilgiye göre, görüşmede, cumhurbaşkanlığı konusunda üç isim arasında görüş ayrılığı, herhangi bir sorun ve çekişme bulunmadığı ifade edildi. Ayrıca görüşmede, "Arınç'ın adaylara itiraz edeceği" yolundaki haberler, "partiyi yıpratmaya yönelik dezenformasyon" olarak değerlendirildi. Arınç ve Gül'ün, "cumhurbaşkanı seçimi sürecinin huzur içinde, hiçbir sıkıntı olmadan sonuçlanacağı" konusunda görüş birliği içinde oldukları kaydedildi.
Görüşmede, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin turlar ile yasal sürecin de ele alındığı öğrenildi.

ARINÇ: HER ŞEY ÇOK BELLİ
TBMM Başkanı Bülent Arınç, cumhurbaşkanı seçimi konusunda "Sayın Başbakanla zaman zaman görüşüyoruz ama sanıyorum bir araya gelerek bir çay içimi görüşme yapacağız. Henüz saatini, gününü koymadık" dedi.
Arınç, TBMM’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türkiye’ye gelen dünya çocuklarını kabul ettikten sonra gazetecilerin cumhurbaşkanı seçimine ilişkin çeşitli sorularını yanıtladı.
Bülent Arınç, bir gazetecinin "Cumhurbaşkanlığı için aday mısınız?" sorusunu yanıtlarken, "Dünya çocukları gününde çok saf, çok temiz bir soru bu...
Aynen çocuklar gibi..." diye espri yaptı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi 25 Nisan günü saat 24.00’e kadar cumhurbaşkanlığı için başvuru süresi olduğunu hatırlatan Arınç, şu
ana kadar herhangi bir başvuru yapılmadığını bildirdi. Vakti zamanı geldiğinde her şeyin açıklanacağını ifade eden Arınç, "Her şey normal yolunda gidiyor" dedi.

KARA TELEFONLAR
Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan ile ne zaman görüşecekleri sorusunu da Arınç, şöyle yanıtladı:
"Önceden randevulaşmış, günü, saati belirlenmiş bir görüşme yapmayacağız.
Zaten bugüne kadar yeterince görüşüyoruz. Her şey bazen bir araya gelerek de olmuyor. ’Telefon’ denen bir şey icat edildi. Özellikle bizim siyah-kara telefonlarımız da var. Başkalarının dinlemesine engel olan telefonlarımız da var.
Sayın Cumhurbaşkanıyla, Sayın Genelkurmay Başkanıyla, Sayın Başbakanla zaman zaman görüşmemiz için... Sayın Başbakanla zaman zaman görüşüyoruz ama sanıyorum bir araya gelerek bir çay içimi görüşme yapacağız. Henüz saatini, gününü koymadık.
Ama sizin yüzünüzden gecikiyorum. İnşallah beni azarlamaz. Biraz sonra Sayın Abdullah Gül ile bir sohbetimiz ve bir çay içimimiz olacak. Sizleri de beklerim diyeceğim ama diyemiyorum."

"ÇAY İÇİMİ"
Arınç, gazetecilerin sorusu üzerine Gül ile görüşmesinin sürpriz olmadığını belirterek, "(Bugün bir çayınızı içmek istiyorum) demişlerdi saat 16.30’da gelecekler, belki de geldiler... Her şey normal, her şey yolunda" diye konuştu.
Türkiye’nin cumhurbaşkanı seçiminde fevkalade başarılı bir süreç geçirdiğini ifade eden Arınç, şunları söyledi:
"Buna hepimizin katkısı lazım. Ben Meclis Başkanı olarak seçimlerin yapılacağı Mecliste bu işin en güzel, en doğru, en isabetli bir şekilde sonuçlanmasını istiyorum. Adaylık meselesi; daha önceki toplantıda da söyledim, ikinci plandadır. Bizler, şahıs olarak bugünkü konumlarımız itibariyle belli yerlerdeyiz. Ancak, cumhurbaşkanı seçiminin huzur, ülkeye güven ve istikrar getirecek, barış içerisinde daha büyük kalkınmalara yol açacak bir sonuç vermesini diliyoruz. Herkesin aday olması mümkün. Bunu da 25 Nisanda son saate kadar hepimiz göreceğiz. Şu andaki süreç başarılı ve normal gidiyor." Arınç, bir gazetecinin "oylama günü kürsüde siz mi oturacaksınız?" sorusuna "Tabi bu sorunun bir başka şekli ’siz oturmayacaksanız acaba aday mısınız?’ Bunlar çapraz sorgular. Çok az kaldı. Çok senaryolar var. Biz bunları okuduğumuz zaman içimizden gülüyoruz. Her şey çok normal, her şey çok belli. Bu sözlerime dikkat edin" karşılığını verdi.