Bayat ilâçları satıp, sahte kupürle para almışlar! İstanbul'da, 11'i kadın 38 eczacı gözaltına alındı

20 Nisan 2007 Cuma
İstanbul'da, kullanım süreleri geçmiş ilaçları sattıkları ve sahte ilaç kupürü düzenleyerek haksız kazanç sağladıkları öne sürülen 11'i kadın 38 kişi gözaltına alındı.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, "son tüketim tarihleri geçmiş ilaç sattıkları ve düzenledikleri sahte kupürlerle haksız kazanç temin ettikleri" öne sürülen eczanelere yönelik çalışma başlatıldı.
Yaklaşık 2 ay süren fiziki ve teknik takibin ardından polis, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve vergi denetmenleri eşliğinde, Bakırköy, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Beykoz, Beyoğlu, Üsküdar, Fatih, Bahçelievler, Güngören, Büyükçekmece, Kadıköy ve Maltepe'de son 3 günde 65 eczane ile 5 ilaç deposu ve 1 özel hastaneye operasyon düzenledi. Operasyonlarda, 11'i kadın 38 eczacı gözaltına alındı.
Şüphelilerin, kullanım süreleri geçmiş ilaçları yeni tarihli kutular içerisinde piyasaya sürdükleri ve sahte ilaç kupürleri vasıtasıyla sağlık kurumları ve SSK'dan önemli miktarda para alarak, haksız kazanç sağladıkları öne sürüldü.
Öte yandan, Esenler Giyimkent'de bulunan bir depoya düzenlenen baskında da mali polis, piyasa değerinin 1 milyon 142 bin YTL olduğu bildirilen ABD menşeli 40 bin 454 kutu ilaç, 1427 serum, 1440 enjeksiyon ve 239 adet sahte ilaç kupürü ele geçirdi. Olayla ilgili 2 kişinin arandığı belirtildi.