İngiltere'de günde 6 çocuk okuldan kovuluyor Suçları: Cinsel tâciz, uyuşturucu ve ırkçılık!

20 Nisan 2007 Cuma
İngiltere'de bir dönem boyunca her gün 6 ilkokul öğrencisinin disiplin suçları yüzünden okuldan atıldığı, 230 öğrencinin de uzaklaştırma cezası aldığı açıklandı.
Ülkede her hafta 5 yaş ve altındaki yaş grubunda bulunan en az bir çocuğun da ana okulundan atılma cezası aldıklarına dikkat çeken The Daily Telegraph gazetesi, bu cezaların verilme sebepleri arasında ise cinsel tâciz, hırsızlık, uyuşturucu ve ırkçılık gibi suçlar bulunduğunu duyurdu.
Okullardaki ana sınıflarından geçen bir yılda yaşları 4-5 olan 60 çocuğun atıldığını ve bunun bir önceki yıla göre üç kat artışa işaret ettiğini belirten eğitimciler, aynı yaş grubunda uzaklaştırma alan öğrencilerin sayısının ise 960 olduğunu bildirdi.
Telegraph, ülkede ergenlik çağındakilerin sosyal davranış bozuklukları için duyulan kaygıların artık ilkokulun ilk yılları ve anaokulu çağındakiler için de duyulmaya başlandığını duyururken, öğretmenlerin çok sayıda çocuğun okula büyüklere saygı konusunda fikir sahibi olmadan geldiğini söylediğine işaret etti.
Bu arada, geçen hafta milli öğretmenler sendikası genel kurulunda öğretmenler, okul yönetimlerinin öğrencilerin öğretmenlerine yönelik saldırılarını önleyememesi halinde greve gitme seçeneği üzerinde oylama yaptı.
Sadece 2004-2005 öğretim yılında İngiltere ve Galler'de 43 bin 720 öğrencinin ilkokuldan uzaklaştırma cezası aldığını ve 1090 öğrencinin de süresiz uzaklaştırıldıklarını hatırlatan uzmanlar, hükümetten de acil önlem alınmasını istedi.