"Acını hissediyorum" diyen birçok kişinin fiziksel olarak gerçekten de hissettikleri ortaya çıktı.


İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmada, başkalarının acısını hissettiklerini söyleyenlerin, beyinlerindeki ilgili bölgelerde hareketliliğin arttığı gözlendi.
Araştırma kapsamında 108 üniversite öğrencisi, yaralı atletler ve iğne yapılan hastalar gibi acı veren durumların görüntülerine maruz bırakıldı. Öğrencilerden üçte ikisi, en az bir görüntü karşısında sadece duygusal bir tepki göstermekle kalmayıp acıyı hissettiklerini söyledi.
Bilim adamları, acı veren görüntüler karşısında acı hissettiklerini söyleyen ve söylemeyen her iki gruptan öğrencilerin beyinlerinde duygu merkezlerinde hareketlilik görürken, acıyı hissettiklerini söyleyenlerin beyinlerinin acıyla bağlantılı bölgelerinde daha fazla hareketlilik gözlendiğine işaret etti.
Birmingham Üniversitesi öğretim görevlisi Stuart Derbyshire, elde edilen bulgunun, yaralanan veya acı çektiklerini söyleyen kişileri gözlemlerken gerçek bir fiziksel tepki gösterildiğini doğruladığını söyledi.
Derbyshire, acıyı hissettiklerini söyleyen kişilerin, korku filmleri ve televizyonda rahatsız edici görüntüleri izlemekten kaçınma eğiliminde olduklarını da kaydetti.


-mynet-