İzmir'de polis tarafından düzenlenen operasyonda sahte evrak düzenleyen 10'u doktor, 18 kişi gözaltına alındı...

İzmir'de polis tarafından düzenlenen "Nabız" operasyonunda, evrakta sahtecilik yaparak SSK'yı dolandırdıkları iddiasıyla 10'u doktor toplam 18 kişi gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin ihbarlar üzerine İzmir, Torbalı, Menemen ve Ödemiş'te eş zamanlı düzenlediği operasyonda, sahte sağlık kurulu raporu alarak SSK'dan malulen emekli olmak, vergi indiriminden yararlanmak, herhangi bir işyerinde veya kurumda çalışmayan kişileri çalışıyor gibi gösterip SSK'yı dolandırmak, rüşvet almak ve vermek, görevi kötüye kullanmak suçlarından 10'u doktor olmak üzere toplam 18 kişi gözaltına alındı.
"Nabız" adı verilen operasyonda gözaltına alınan H.G. (48), M.A. (48), M.A. (71), A.S. (58), G.E. (39), H.S. (37), H.G. (47), O.Ö. (58), M.A. (46), K.G. (26), B.T. (55), Y.B. (41), H.A.D. (28), Y.K. (45), V.Y. (37), S.Ç. (35), Y.G. (48) ve G.G. (53) isimli şahıslar, sorgulamalarının ardından mahkemeye sevk edildi.
Yakalanan şahısların sözde işçilerin malulen emekli olabilmeleri için gerekli olan çalışma iş gününü paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek tamamladıkları ve İzmir Tepecik Araştırma Hastanesi'nden gerçeğe aykırı sağlık kurulu raporu temin edip, rapor sahiplerini malulen emekli ettikleri iddia edildi.
Operasyon kapsamında örgüt tarafından sahte sağlık kurulu raporu almak üzere işlemleri takip edilen 44 hasta da gözaltına alınarak, şahıslardan 14'ü oluşturulan hakem heyetinden geçirildi.
Yapılan sağlık kontrolleri sonucu 14 hastadan 12'sinin hastalık derecelerinin sağlık kurulu raporlarında belirtilen düzeyde olmadığı, 2 kişinin ise aynı seviyede hasta oldukları anlaşıldı.


iha