DYP tabanının en sıcak baktığı partinin, birleşme için dirsek teması başlatılan Anavatan Partisi olduğu ortaya çıktı. İşte parti içindeki nabız yoklaması:

DYP, sağda işbirliği ve birleşme arayışlarının yoğunlaştığı bugünlerde, DYP’li belediye başkanlarının konuya ilişkin nabzını tuttu.

Antalya’da geçen hafta gerçekleştirilen ve 350’yi aşkın DYP’li belediye başkanının katıldığı toplantıda belediye başkanlarına yönelik bir anket uygulandı.

Edinilen bilgilere göre birleşmelere olumlu bakıp bakmadıkları sorusuna belediye başkanlarından 147’si destek verirken, sadece 77'si hayır yanıtını işaretledi.

İlk soruya paralel olarak yöneltilen “Olumlu bakıyorsanız hangi parti tercihiniz” sorusuna, başkanlardan 103’ü ANAVATAN, 23’ü BBT, 19’u GP, 5’i MHP, 3’ü CHP, biri de SP olarak yanıtladı.

Ankette, parti yönetimi, belediye başkanlarının cumhurbaşkanı seçimi ve 367 tartışmalarına ilişkin görüşlerini de ölçtü.

DYP’li başkanlardan “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Anayasa Mahkemesi’ne taşınması doğrumudur?” sorusuna 48’i “doğrudur”, 166’sı ise “doğru değildir” yanıtını verirken 11 belediye başkanı ise yorumda bulunmadı.Star