Dünyanın ağzı yüreğine geldi. Bir yolcu bacağına sardığı patlayıcıyla 278 yolcuyu havaya uçuracaktı. Babası son anda ihbar etti.
Hollanda’dan ABD’nin Detroit şehrine giden yolcu uçağını bacağına sardığı patlayıcı madde ile havaya uçurmak isteyen 23 yaşındaki Ömer Faruk Abdul'un ilk görüntüleri CNN International'da yayınlandı. El Kaide bağlantısı olduğu iddia edilen Abdul uçakta polis tarafından etkisiz hale getirilirken görülüyor. Uçakta 278 yolcu bulunuyordu.

Noel Bayramı ve Yılbaşı öncesi dünyanın ve ABD'nin yüreğini ağzına getiren ve yeni bir 11 Eylül korkusu yaşatan görüntüleri ilk defa Amerikan televizyon kanalı CNN International yayınladı. Görüntüde, 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdul polis tarafından gözaltına alınırken görülüyor. Terör zanlısı bacakları yandığı için şu anda hastanede gözetim altında tutuluyor.

TERÖRİSTİN BABASI ABD'Yİ UYARMIŞ


Detroit seferini yapan uçağı havaya uçurma girişiminde bulunan Nijeryalı 23 yaşındaki Ömer Faruk Abdul Muttallab’ın, ünlü bir bankacının oğlu olduğu da ortaya çıktı. Baba, oğlunun radikal dincilerle görüştüğünü Nijerya'daki ABD Büyükelçiliği yetkililerine bildirmiş.

Nijerya’da günlük olarak yayınlanan This Day gazetesi, 23 yaşındaki Ömer Faruk Abdul Muttallab’ın, Katsina eyaletinde yaşayan ve ülkenin tanınmış bankacılarından biri olan Umaru Mutallab’ın oğlu olduğu yazdı.

İngiliz anti-terör polisleri, Ömer Faruk Abdul Muttallab’ın, Londra’daki Mansfield Street, W1 adresindeki evine baskın düzenledi.

LONDRA’DA ÖĞRENİM GÖRDÜ


Banker Umaru Mutallab’ın oğlu olduğu öğrenilen Ömer Faruk’un, Londra’daki dünyanın en iyi 4’üncü üniversitesinden biri olan ‘University College London’da (UCL) öğrenim gördüğü belirtildi.

University College London yetkilileri, Amsterdam-Detroit seferi yapan uçağı havaya uçurma girişiminde bulunan Ömer Faruk’un, Eylül 2005-Haziran 2008 tarihleri arasında Makina Mühendisliği kursuna katıldığını doğrularken, söz konusu kişinin aynı şahıs olduğu yönünde ellerinde delil bulunmadığını belirttiler.

OĞLUNU ABD ELÇİLİĞİNE ŞİKAYET ETMİŞ


Nijerya’da yayınlanan ‘This Day’ gazetesine konuşan Umaru Mutallab, oğlunun fanatik dini görüşlerinden rahatsız olduğunu anlattı. Oğlunun Londra’daki eğitimi sırasında yanlış insanlarla arkadaşlık yaptığını belirten baba Mutallab, başkent Abuja’da bulunan ABD Büyükelçiliği ve Nijerya Güvenlik Servisi’ne durumu bildirdiğini kaydetti.

internethaber.com