İran Dışişleri Bakanı Muttaki'nin bu haftaki ziyaretinin nedeni belli oldu. İran ile Batı arasında yaşanan nükleer krizde Türkiye'nin etkin bir şekilde devrede olduğu ortaya çıktı.

Dünya gündeminde önemli yer tutan İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili Ankara ile Brüksel arasında çarşamba ve perşembe günleri başdöndürücü bir telefon diplomasisi yaşandığı ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile AB’nin güvenlik ve savunmadan sorumlu yüksek komiseri Javier Solana arasındaki telefon diplomasisi sonucu İran ile AB’nin 25 Nisan’da yeniden bir araya gelmesi üzerinde mutabık kalındı. Buluşmanın Viyana’da yapılması bekleniyor.

Telefon diplomasisi, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki’nin salı günü 6 saatliğine Ankara’ya yaptığı sürpriz ziyaret sonrası yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Gül ile görüşen Muttaki, İran’ın daha önce nükleer faaliyetleriyle ilgili AB ile yürüttüğü müzakereleri yeniden başlatmaya sıcak baktığına dair mesaj verdi.

Muttaki, diplomatik bir söylemle Türkiye’nin bu konuda yeniden devreye girip girmeyeceğine dair nabız yokladı. Gül, Türkiye’nin sorunun "diplomasi yöntemiyle" çözülmesinden yana olduğunu ifade ederek, "mesajı aldığını" Muttaki’ye hissettirdi.


Hürriyet