Malatya vahşetindeki ilginç bağlantı

Zirve Kitabevi'ne yapılan kanlı baskının ardından başlatılan soruşturmada ilginç bilgilere ulaşıldı. Polis ayrıca olaydan önce kitabevini terk eden esmer, uzun saçlı bir kişinin peşinde...


Polis, öldürülen Necati Aydın ile zanlılardan Emre Günaydın'ın tanıştıklarını ve sık sık mail'leştiklerini belirledi.

Malatya polisi, Zirve Kitabevi'ne yapılan baskının ardından başlattığı soruşturmada ilginç bilgilere ulaştı. Cinayetin planlayıcısı olduğu iddia edilen Emre Günaydın ile öldürülen Necati Aydın'ın çok iyi tanıştıkları, internetten sık sık haberleştikleri belirlendi. Saldırganlara İncil'den bir bölüm okuyan Aydın'ın "İsa Mesih'e itaat edin. Yoksa her 5 kişiden 3'ünün kafası kesilecek" dediği, Günaydın'ın da "İtaat etmiyoruz lan" diyerek saldırıyı başlattığı öne sürüldü.
Bir başsavcı ile üç savcının yürüttüğü soruşturmada zanlılar, Günaydın'ın saldırı planını yaptığını iddia etti. Zanlıların kaldığı İhlas Öğrenci Yurdu'nda da "Bizi bu olaya Emre zorladı. Ailelerimizi öldürmekle tehdit etti" yazılı not bulunduğu öne sürüldü.
Soruşturmaya göre kitabevine önce Günaydın ve Salih Güleç geldi. İçeride Uğur Yüksel ve Tilmann Geske ile uzun saçlı, esmer 35 yaşlarında Adana'dan geldiğini söyleyen bir kişi daha vardı. Diğer saldırganlar Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım ve Cuma Özdemir'in büroya gelmesinin ardından da din sohbeti başladı. Bu sırada uzun saçlı kişi bürodan ayrıldı.
İddiaya göre, yarım saat süren gerilimli sohbetin sonunda Aydın, İncil'den bir bölüm okuyarak "Kurtarıcı ve Rab olan İsa Mesih'e itaat edin. Yoksa her beş kişiden üçünün kafası kesilecek. Hıristiyan olun" dedi. Bunun üzerine Günaydın, "İtaat etmiyoruz lan" diyerek kurusıkı tabancasını çekti. Etkisiz hale getirilen üç kitabevi çalışanı yüzüstü yatırılıp gözleri bağlanarak havluyla ağızları kapatıldı. Ardından da Günaydın ile bir başka saldırgan bıçakla işkence yapmaya başladı. Otopsi sonuçlarında da zanlıların üç kişinin ağızlarına havlu tıkadıkları, daha sonra da çeşitli yerlerinden bıçakladıkları, son olarak boğazlarını kestikleri ifade edildi.
Kitabevindeki 2 adet diz üstü bilgisayar ile, öldürülenlerin ve zanlıların telefonlarını inceleyen polis, 3 aydır kitabevine gidip geldiği belirtilen Günaydın'ın kullandığı messenger ve mail'lerinde Aydın'la çok sık görüştüğü yönünde kanıtlar elde etti. Günaydın'ın ayrıca bir Hıristiyan'la daha yazıştığı belirlendi.

Atış talimindeki silahla bastılar

Zanlıların baskıdan bir gün önce, satın aldıkları 3 kurusıkı tabancayla Orduzupınarbaşı bölgesinde atış talimi yaptıkları belirlendi. Vatandaşların ihbarı üzerine eylemciler yakalandı. Zanlılar Kabahatler Yasası'na göre "vatandaşı rahatsız ettikleri" gerekçesiyle 58 YTL ceza kesildikten sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Polis 3 silahtan 2'sine el koyarken 3. silah baskında kullanıldı. Zanlıları yönlendirdiği iddia edilen Mahmut Ö. de İstanbul'da gözaltına alındı.
İçişleri Bakanlığı, olayda güvenlik birimlerinin ihmali olup olmadığını belirlemek amacıyla müfettiş görevlendirdi. Müfettişler hafta başında Malatya'ya gidecek.
Milliyet