Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik partiler arası görüşme trafiği hızlandı. Kurmaylarına ANAVATAN ve DYP’nin nabzını yoklattıran Baykal, ortak tavır için ’umut’ görürse Ağar ve Mumcu ile biraraya gelecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ardından, CHP lideri Deniz Baykal da, seçimde kilit rol oynayacak ANAVATAN ve DYP liderleriyle bir araya gelmeyi planlıyor. İki parti nezdinde önce kurmayları aracılığıyla “nabız” yoklatan Baykal, ANAVATAN ve DYP ile ortak hareket etme konusunda umut görmesi halinde Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar ile görüşecek.

İlk temas ANAVATAN’la...
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda, 367 milletvekilinin oylamaya katılmaması durumunda Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini açıklayan CHP, ANAVATAN ve DYP’nin de oylamaya katılmayıp, milletvekili seçimlerinin yenilenmesini sağlama konusunda desteğini almak için harekete geçti. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, beraberinde milletvekilleri Atilla Kart ve Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte dün ANAVATAN Partisi Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu’nu ziyaret etti. Resmi gerekçesi Ömer Abuşoğlu’nun ölümü nedeniyle “taziye” ziyareti diye açıklanan görüşmede Topuz, Kurtulmuşoğlu’na , “Erken seçim istiyordunuz. İşte size tarihi bir fırsat. Cumhurbaşkanılığı seçiminin ilk turuna katılmayarak, muhtemel bir erken seçimin önünü açmaya katkı sağlayın” çağrısında bulundu. Tayyip Erdoğan ya da o nitelikteki bir ismin Cumhurbaşkanı seçilmesine katkı sağlanması durumunda ANAVATAN’ın bu sonuçta büyük pay sahibi olacağının altını çizen Topuz, “Önümüzde Anayasal bir çözüm var. 367 sağlanamazsa, biz seçimi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Anayasa Mahkemesi karar alırsa 45 gün içinde seçime gidilir” dedi.

“Sine-i millete gideriz”
Topuz, bu taleplerine ANAVATAN’dan net bir destek yanıtı alamadı. Kurtulmuşoğlu, partisinin Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılacak turlara katılıp katılmama konusunda henüz karar vermediğini belirterek, “Adayları görmeden karar almak doğru değil” dedi. Partisinin Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesini arzu ettiğini vurgulayan ve istenirse buna yönelik Anayasa değişikliğinin 3-5 gün içinde yapılabileceğini kaydeden Kurtulmuşoğlu, CHP’ye bu konuda ortak hareket etmeyi önerdi. Kurtulmuşoğlu, “Bunlar mümkün olmazsa, o zaman hep beraber sine-i millete gideriz” dedi.

Bugün DYP ile görüşecek
CHP kurmaylarının bugün de DYP temsilcileri ile biraya gelmesi bekleniyor. Pazartesi gününe kadar tamamlanacak bu görüşmelerin ardından CHP lideri Baykal, grup başkanvekilleri ile durum değerlendirmesi yapacak ve DYP ile ANAVATAN liderleriyle görüşüp görüşmeme yönünde karar alacak. Pazartesi zirvesinden olumlu karar çıkması durumunda, CHP liderinin 24 Nisan Salı ya da 25 Nisan Çarşamba günleri liderlerle bir araya gelebileceği belirtildi.Vatan