AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, sürpriz aday konusunda “çok az kesimin tahmin edebileceği, sadece Başbakanın kafasında olan bir isim” değerlendirmesini yaptı. AK Parti'li vekillerin kafası ise hala karışık...

Fırat: "Karizması, imajı partinin önünde."

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, VATAN’a yaptığı açıklamada, sürpriz aday konusunda “çok az kesimin tahmin edebileceği, sadece Başbakanın kafasında olan bir isim” değerlendirmesini yaptı.

Bu kişiyi kendisinin de bilmediğini söyleyen Fırat, Nimet Çubukçu ve Vecdi Gönül dışında bir ismin aday olacağını söyledi. Fırat, sürpriz isme karşı Arınç’ın aday olacağı iddialarına şu cevabı verdi: “Böyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Parti içi disipline Bülent Bey uyar.”
MKYK toplantısında “Lider değişimi partide zafiyet yaratır” diyerek Erdoğan’ın aday olmamasını isteyen Fırat, sözlerine şöyle açıklık getirdi: “Tayyip Bey yalnız genel başkan değil, liderdir. Kolay yetişmeyen bir lider. Öyle yeri de ikame edilecek biri değil. Tayyip Bey’in imajı partinin önünde. Lider değişirse tabii ki parti etkilenir.”

AKP’de de kafalar karıştı

Karar bizim için bağlayıcı olur


Sadullah Ergin (Grup Başkanvekili): MKYK sonrasında benim için değişen bir şey olmadı. Netleşen bir durum yok. Bende sizin gibi süreci izliyorum. Genel Başkanımızın vereceği karar bizim için bağlayıcı olacaktır.

Bülent abi aday olur

Abdullah Çalışkan (Adana Milletvekili): Anket sorularında yer almayan bir i olursa sürpriz olur. Bu kişi Meclis dışından da olabilir. Başbakan, 1 aydır sır dolu konuşmalar yapıyor. Bunu da sır sahipleri çözer. Düşük profilli bir isim aday gösterilirse Bülent abinin olacağını düşünüyorum.

Gül aday gösterilir

Mustafa Zeydan (Hakkari): Bana göre Abdullah Gül aday gösterilir.

Düşük profile Arınç itiraz eder

Hasan Aydın (Giresun): Tayyip Bey çıkacak diye düşünüyorum. Sürpriz beklemiyorum. Gazetelerde Vecdi Gönül, Nimet Çubukçu isimleri yazılıyor. Bu durumda durdurulamayacak isimler aday olabilir.

Mehmet Soydan (Hatay): Abdullah Bey ve Şener’in aday olması sürpriz olmaz. Meclis dışından bir ismin olacağını düşünmüyorum. Vekillerin kabul etmeyeceği bir isim aday gösterilirse, zayıf bir aday olursa Bülent Arınç çıkar görüşündeyim.

Şükrü Ayalan (Genel Başkan Yardımcısı): Tayyip Bey çıkmayacaksa, Köşkü’e gidecek olan kişinin güçlü bir kişilik olması yönünde görüş var. Eğer Başbakan çıkmayacaksa birikimi ile temsil edecek biri olmalı.

4 isim dışında sıkıntı olur

Ömer Özyılmaz (Erzurum): Arkadaşların tamamının düşüncesi; Tayyip Bey, Gül, Şener ve Arınç’ı parti aday gösterirse sıkıntı olmaz. Bunların dışında kim olursa olsun sıkıntı olur. Ama gelinen nokta Başbakan’ın yönünde.

İstikrarı bozmamak için çıkmaz

Ali Ayağ (Edirne): Başbakanımız partiyi millete hizmet etmek için kurdu İstikrarı bozmamak için Başbakan olarak yoluna devam edecektir. Milletin tasvip edeceği, muhalefetin de destekleyeceği birini aday gösterecektir.

Kararı Erdoğan kendisi verir

Ahmet Rıza Acar (Aydın): Erdoğan, 3-4 aydır süreci çok iyi götürüyor. Vekiller ve MKYK olarak tam yetki verdik. Kararı kendisi verecektir.Vatan