Dünya basını, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine geniş yer ayırdı.


İTALYAN BASINI

İtalyan haber ajansı ANSA, flaş haberinde, Ağca'nın askerlik işlemleri için polis gözetiminde Sincan F tipi Cezaevi'nden alınarak GATA'ya götürüldüğünü belirtti.

Ağca'nın kapsamlı bir basın toplantısı yapmasının zayıf bir ihtimal olduğunu kaydeden ajans, Ağca'ya
para karşılığında kitap yazma, özel söyleşi ya da film önerisinde bulunan şirketlerin, genel bir basın toplantısıyla uzun uzun açıklamalar yapma konusuna sıcak bakmadıkları görüşüne yer verdi.

La Repubblica gazetesi, Ağca'nın 13 Mayıs 1981'de Polonyalı Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunmuş olmasını ön plana çıkararak, "Ağca,
Ankara'da serbest kaldı. 1981'de Wojtyla'ya suikast düzenlemişti" başlığını kullandı.

Mesihlik iddiasında bulunmaya devam eden Ağca'nın avukatları aracılığıyla bugün dağıttığı mektupta, "Bu yüzyılda tüm insanlar ölecek. Ben ebedi kurtarıcıyım" dediği belirtilen haberde, şu ifadelere de yer verildi: "Katoliklik dinine geçen eski terörist, birçok kez Papa suikastına ilişkin yeni açıklamalar vaadinde bulundu. Bu tüyler ürpertici olayı kitaplaştırma arzusunu da dile getirmişti."

La Stampa gazetesi ise Ağca'nın kendine bir İtalyan eş bulmak ve Papa 2. Jean Paul'ün kabrini ziyaret etmek istediğini anımsatarak, "Serbest kalan Ağca: Vatikan'a gitmek istiyorum" başlığını kullandı.

İNGİLİZ BASINI
Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilmesini İngiliz yayın kuruluşu BBC "Papa'nın suikastçısı serbest bırakıldı" diye duyururken, İngiliz gazeteleri de
internet sayfaları aracılığıyla habere geniş yer verdi.

1981 yılında Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunan Ağca'nın 1983 yılında Papa tarafından affedildiğini anımsatan BBC, Ağca'nın akıl sağlığıyla ilgili tartışmalar olduğunu belirtti. BBC, 52 yaşındaki Ağca'nın gazeteci Abdi İpekçi cinayetinden hüküm giydiğini ve İtalya'da Papa'ya suikast girişiminden 19 yıl hapis yattıktan sonra 2000 yılında
Türkiye'ye gönderildiğini hatırlattı. Sky televizyonu da, tahliyeyi "Papa'ya suikast girişiminde bulunan Ağca, kendisini bu saldırıya iten nedenleri açıklamaya hazır" yorumuyla verdi.

Sky, Ağca'nın
kitap ve belgesel teklifleri aldığını ve bunları değerlendirdiğini de kaydetti.

Times gazetesi de, Ağca'nın, Papa 2. Jean Paul suikastının arkasında kimin ya da kimlerin olabileceği konusuyla ilgili şimdiye kadar sürdürülen söylentilere açıklık getirebileceğini yazdı.
Gazete Papa'ya yönelik suikast girişimine ilişkin Ağca'nın çelişkili açıklamalarına da dikkati çekti. Gazete ayrıca, İtalya ve Türkiye'de toplam 30 yıla yakın hapis yatan Ağca'nın hapisten çıktıktan sonra askerlik işlemlerinin yapıldığını ve sağlık kontrolünden geçirildiğini belirterek, Ağca'nın avukatları aracılığıyla yaptığı "Tanrı değil, ebedi mesihim" açıklamasını aktardı.

BELÇİKA BASINI
Belçika'nın yüksek tirajlı gazetelerinden "Le Soir", Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin
haber ve yorumlara geniş yer verdi. Gazete, konuya birinci sayfasında yer verirken, Papa II. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunan Ağca'nın "esrarengiz mesih" görüntüsünü sürdürdüğünü yazdı.

Gazete, İtalya ve
Türkiye'de toplam 29 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Ağca'nın, "cazip öneriler sunan bazı cömert basın organlarına" açıklamalarda bulunmasının beklendiğini yazarak, "ömrü yalan söylemekle geçen bir kişinin anlattıklarına inanmanın zor olduğu" görüşünü yansıttı.

Ağca'nın, kendi yaşam öyküsünü kaleme almak, Amerikalı yazar Dan Brown ile birlikte roman yazmak, Afganistan'a giderek Usame Bin Ladin'i yakalamak gibi projeleri olduğuna da dikkat çekildi.

Mehmet Ali Ağca'nın "gazetecileri ve emniyet birimlerini parmağında oynatan bir hilekar" veya bir "ruh hastası" olduğu konusunda tereddütlerin sürdüğüne değinen gazete, kamuoyunun ve yakın çevresinin bu kişinin sırlarını çözemediğini belirtti.

Kendisine "imparator", "mesih" gibi unvanlar veren "megaloman" Ağca'nın, "son iki yıldır Türk adaleti tarafından zayıflatılan mafya, politika ve güvenlik birimleri bağlantılı derin devlet" ile ilişkilerinden söz eden "Le Soir", bu kişinin bir "tarikat lideri" veya "karizmatik entelektüel" olmadığına dikkati çekti.

Mehmet Ali Ağca'nın yaşam öyküsünü anlatan, çelişkili açıklamalarını hatırlatan gazete, İpekçi cinayetinin ardından 1979'da yakalanan ve kısa süre sonra yüksek güvenlikli bir hapishaneden firar etmeyi başaran bu kişinin 1981'de, Roma'da Papa'yı öldürme girişimine değinirken, tahliyenin ardından bazı sırların aydınlığa kavuşabilmesi olasılığından söz etti.

Gazete Ağca'nın, "Hristiyan olmak", "gerçek İncil'i yazmak" gibi arzu ve talepleriyle bazı avukatlarını ve yandaşlarını kaybettiğini, öldürülmekten korktuğunu, ancak bunun nedenini açıklamadığını, tahliyesinden sonra bir kahraman gibi karşılanması endişesinin ağır bastığını anlattı.

HOLLANDA BASINI
Hollanda’daki basın kuruluşları, Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilmesini
flaşhaber olarak duyurdu. Tahliye haberi, gazetelerin internet sayfalarında da anında yer buldu.

Hollanda Ajansı ANP,
flaş haberinde, Ağca'nın askerlik işlemleri için polis gözetiminde Sincan F tipi Cezaevi'nden alınarak GATA'ya götürüldüğünü belirtti.

Ağca'nın kapsamlı bir basın toplantısı yapmasının zayıf bir ihtimal olduğunu kaydeden ajans, Ağca'ya
para karşılığında kitap yazma, özel söyleşi ya da film önerisinde bulunan şirketlerin, genel bir basın toplantısıyla uzun uzun açıklamalar yapma konusuna sıcak bakmadıkları görüşüne yer verdi.

De Telegraaf gazetesi, Ağca'nın 13 Mayıs 1981'de Polonyalı Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunmuş olmasını ön plana çıkararak, "Paus’un suikastçısı serbest kaldı" başlığını kullandı.


kaynak: ekolay.net