İngiltere’de ambulanstan düşerek kafasından aldığı darbeler sonucu ağır yaralanan öz oğlunun daha fazla acı çekmemesi için aşırı dozda eroin enjekte ederek ölümüne yol açan Frances Inglis, adam öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Karara şidetle karşı çıkan çaresiz annenin akrabaları ise yasalarda değişikliğe gidilmesini talep ederek, ötanazi ölümlerinin farklı kanunlar altında değerlendirilmesini talep etti.


Kuzey Londra’da yaşayan 52 yaşındaki Inglis, 2008 yılının Kasım ayında hareket halindeki ambulanstan düşerek kafa travması geçiren ve uzun süredir yatalak olan 22 yaşındaki oğlu Tom Inglis’a aşırı dozda eroin enjekte ederek ölümüne neden olmak suçlamasıyla çıkarıldığı Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Cehennem hayatı yaşıyordu
Mahkemede oğlunu öldürdüğünü
itiraf eden fakat cinayet suçlamalarını reddeden anne Inglis, “Oğlum tam bir cehennem hayatı yaşıyordu. Kalbimde ona olan sevgimle yaptım, cinayet
işlemedim” diye kendisini savundu.

2007 yılında yine oğlunu öldürme girişiminde bulunan gözü yaşlı annenin bu savunmasını şaşkınlıkla dinleyen mahkeme hakimi Brian Barker, “Duygusal ve mutsuz olduğunuz anladım fakat yapmak istediğin şeyin kötü bir şey olduğunu biliyordun. Toplum kurallarını ihlal ettiğini ve bunun sonuçlarını da biliyordun” dedi.

Mahkemede ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Inglis’in en az 9 yıl hapis yapacağı belirtiliyor.

kaynak: (Hürriyet)