Malatya'da suç aleti bıçaklar yıkanmış! Gözaltındakilerin sayısı 12'ye yükseldi

21 Nisan 2007 Cumartesi
Malatya cinayeti zanlılarının suç aleti bıçakları temizlemeye çalıştıkları buna karşın kan izlerini tam olarak çıkaramadan yakalandıkları ortaya çıktı. Emniyet yetkilileri, sorguda suçlarını itiraf eden sanıklarla beraber ele geçirilen suç aletlerinin neden yıkandığını araştırıyor.
Malatya'da Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesine yönelik soruşturma 4 savcıdan oluşan özel bir ekip tarafından sürdürülüyor. Soruşturmanın önümüzdeki hafta tamamlanması beklenirken, zanlıların iletişim trafiği ile banka kayıtları incelenerek, azmettiricinin kim olduğu araştırılıyor.

BIÇAKLAR NİYE YIKANDI
Sanıklara ifadelerinde cinayetleri Emre G.'nin işlediğini iddia ederken, olay yerinde ele geçirilen 5 bıçaktan 4'nün niye yıkandığı araştırılıyor. Emniyet kaynakları, sanıkların üzerlerinde kan izine rastlanmamasını "Zanlılar, şahısları arkasından dizlerini sırtlarına dayayarak kesmişler. Bu yüzden kan izi olmaması normal" diye açıkladı. Bıçakların yıkanması da "Yayınevi sahibini de öldürmeyi planladıkları için, hazırlık yapıyorlarmış. Bunun için olabilir" şeklinde yorumlanırken, zanlıların yıkadığı 4 bıçakta, temizliğe rağmen, kan izlerine rastlandığı ve cinayetlerde kullanıldıklarının kesinleştiği ifade edildi.

ZANLILARLA "MÜLAKAT"
Terörle Mücadele Yasası gereği zanlılarla, avukat talep edemeyecekleri ilk 24 saatteki "mülakat" sistemiyle iletişim kuruldu. Bu görüşmeler sırasında zanlıların cinayeti kendilerinin işlediğini "din ve vatan için" diye de gerekçe gösterdikleri öne sürüldü.

BİR HAFTA SORGU
Olaya el koyan Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Demirdağ, olayın soruşturma aşamasında olması nedeniyle bilgi vermekten kaçınırken, cinayetin Başsavcı Vekili ve 3 Cumhuriyet Savcısı tarafından soruşturulmakta olduğu öğrenildi.
Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan zanlılar için şimdilik 4 gün gözaltı süresinin alındığını bildiren emniyet yetkilileri, bu sürenin bitiminde mahkeme kararıyla 3 gün daha ek süre alınabileceği kaydettiler. 7 günlük gözaltı süresi içerisinde olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılacağını bildiren yetkililer, zanlıların ve yakın çevrelerinin, telefon kayıtlarından banka hesaplarına kadar tüm ayrıntıların gözden geçirildiğini ifade etti.

GÖZALTI SAYISI 12'YE YÜKSELDİ
Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, cinayetlerle ilgili olarak gözaltına alınanların sayısının 12'ye ulaştığını söyledi.
Halil İbrahim Daşöz, Valilik önünde yaptığı basın açıklamasında, olayla ilgili İstanbul'da bir kişinin, Malatya'da da polisin aradığı bir kadının gözaltına alındığını söyledi.
Gözaltında polis memurunun olup olmadığının sorulması üzerine Daşöz, "Gözaltında polis memuru yok. Gözaltına alınan kadın da zanlılardan birinin kız arkadaşı. Bu sabah İstanbul'dan getirilen bir kişi ve olayla ilgili olarak emniyet birimlerince aranmakta olan bir kadının da yakalanmasıyla 10 olan gözaltı sayısı 12'ye çıkmıştır. Yakalanan kadının olaya karışan bir kişinin kız arkadaşı olduğu bilinmektedir" dedi.
Zanlıların olaydan önce kuru sıkı tabancayla atış talimi yaptıkları, bu nedenle gözaltına alındıkları ve daha sonra serbest bırakıldıkları yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Daşöz, şöyle konuştu: "Bu haberlerin aslı şöyledir. Gelen ihbar üzerine polis birimlerimiz Battalgazi Kavşağı'nda bir araçta üç kişiyle karşılaşmıştır. Kişilerde kuru sıkı silah olduğu görülmüş, Kabahatler Kanunu'na göre 58 YTL para cezası verilmiş ve alınan ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştır. Bütün birimlerimiz 24 saat esasına göre hareket etmektedir."
Gözaltındaki kişilerle ilgili olarak aranan kimse bulunmadığını belirten Vali Daşöz, "Gittiği nokta ne olursa olsun soruşturmaya devam edilecektir" dedi.